Ve Skautském institutu byla 18. listopadu představena a pokřtěna kniha Michala Klímy Skautská pátrání po tom, jak u nás vládli komunisté. Jde o publikaci určenou zejména dětem na druhém stupni základních škol, kterým by měla představit dobu, v níž žili jejich rodiče či prarodiče.
„Skončily prázdniny a děti ze skautského oddílu se sešly v klubovně. Vyprávějí si, kde byly v létě. Poznámky jedné členky oddílu o tom, jaké to bylo na komunistické Kubě, přivede vedoucího oddílu k myšlence, že se by si děti mohly na schůzkách vyprávět o tom, jak se žilo za komunistického režimu u nás. Samy děti to samozřejmě nepamatují, tak se musejí na svá vyprávění připravit rozhovory s rodiči a prarodiči,“ stojí v anotaci knihy.
Knihu ilustrovala Vendula Kuncová. Vydaly ji organizace Junák – český skaut a Člověk v tísni. Právě Junák bude knihu distribuovat mezi 15 500 skautů ve věku od 11 do 15 let. Budou s ní moci pracovat i vedoucí.
„Je velmi důležité s naší minulostí seznámit i tu nejmladší generaci, která dobu totality nezažila. Myslím, že Michalovi se to v jeho knize podařilo zábavnou a pro děti přístupnou formou. Jsem proto rád, že ji nyní budeme prodávat i na našem e-shopu,“ říká šéfredaktor deníku FORUM 24 Pavel Šafr.
Michal Klíma je mediální manažer, předseda správní rady Nadačního fondu obětem holocaustu a předseda Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu. V loňském roce vedl právě o tématu komunismu veřejnou polemiku s děkanem Filozofické fakulty UK Michalem Pullmannem.