Severní Korea dodala Rusku více než milion kusů dělostřelecké munice, kterou ruská armáda zřejmě využívá při válce na Ukrajině. Informuje o tom zpravodajská agentura Bloomberg s odkazem na zákonodárce informovaného jihokorejskou špionážní agenturou. Do Ruské federace dorazil i severokorejský poradce pro použití munice. Podle Spojených států dodala Severní Korea Rusku více než tisíc kontejnerů s vojenským vybavením a municí.
Od srpna došlo asi k deseti dodávkám zbraní ze Severní Koreje do Ruska, oznámila jihokorejská Národní zpravodajská služba na středečním brífinku s tamními zákonodárci. Novinářům to podle agentury Bloomberg řekl člen vládnoucí Strany lidové moci Yoo Sang-bum, který je členem parlamentního výboru pro zpravodajské služby. Severní Korea, jak dodal, do Ruska rovněž vyslala poradce pro použití munice, která by stačila asi na dva měsíce ostřelování.
Spolupráce mezi Korejskou lidově demokratickou republikou a Ruskou federací se začala prohlubovat letos v červenci, kdy Korejský poloostrov navštívil ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Cílem schůzky mělo být prohloubení vztahů mezi oběma zeměmi, státníci spolu diskutovali ale i o vojenských otázkách i regionální a mezinárodní bezpečnosti.
Severokorejský vůdce Šojguovi ukázal i výstavu zbraní, kde byly vystaveny nejnovější severokorejské přírůstky, a představil mu plány Pchjongjangu ohledně rozšíření vojenských možností země. Krátce poté Rusko vyslalo do Pchjongjangu vojenské letadlo, což podnítilo obavy, že se Pchjongjang chystá zahájit rozsáhlý transfer zbraní do Ruska.
Kim Čong-un se ale letos setkal i se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Oba státníci se sešli na kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě, kde Putin prohlásil, že Rusko pomůže KLDR v oblasti vesmírných družic. Předmětem rozhovorů byla ale i možnost vyslání severokorejského kosmonauta do vesmíru.
Pchjongjang má podle agentury Bloomberg jedny z největších světových zásob dělostřeleckých granátů a raket, které jsou interoperabilní se zbraněmi ze sovětské éry, které Rusko prosadilo do výzbroje pro použití na Ukrajině. Spolupráce mezi Pchjongjangem a Moskvou se zvýšila mimo jiné i proto, že oba státy skončily v globální izolaci.
Prodej munice by mohl přinést stovky milionů, nebo dokonce miliardy dolarů do státního rozpočtu KLDR, která trpí nedostatkem hotovosti, a poskytnout jeho sankcemi postižené ekonomice tvrdou měnu pro zapojení do globálního obchodu.
Podle Spojených států dodala Severní Korea Rusku více než tisíc kontejnerů s vojenským vybavením a municí, kterou může Moskva využít ve válce na Ukrajině. Informoval o tom v polovině října mluvčí Bílého domu John Kirby. Washington se domnívá, že Pchjongjang se snaží výměnou za munici získat moderní ruské zbraně, které bude moci využít i ve svém jaderném programu.
„Odsuzujeme KLDR za to, že poskytla Rusku vojenské vybavení, které bude využito k útokům na ukrajinská města, zabíjení ukrajinských civilistů a podpoře ruské ilegální války,“ řekl Kirby na tiskové konferenci. „Nedovolíme, aby KLDR pomáhala ruské válečné mašinerii skrytě. Svět by měl vědět i o tom, jakou pomoc zřejmě Rusko poskytne KLDR na oplátku,“ dodal.