Výše 137,4 miliardy korun u plánované půjčky od Evropské komise pro ČR ještě nemusí být konečná. Vláda v červnu schválila rámec, který se nyní dolaďuje ve spolupráci s Evropskou komisí. Ta by se měla vyjádřit do poloviny září, řekl v rozhovoru ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Doufá, že Rada EU výsledek schválí v co nejbližším možném termínu, aby mohly peníze z půjčky i z aktualizovaného Národního plánu obnovy ovlivnit ještě letošní státní rozpočet.
„Smysl byl posílit zdroje na to, abychom lépe mohli reagovat na vývoj některých situací, počínaje inflací, konče energetickou krizí,“ uvedl Dvořák. Konečná výše může být ovlivněna nejen vyjádřením Evropské komise, ale zejména i vnitropolitickou debatou české vlády, míní. „Objevují se tam další a další věci, které ještě potřebují doladit,“ řekl ministr.
Komise od vlády dostala seznam titulů, které chce Česko z půjčky podpořit. Konkrétních opatření jsou přes dvě stovky. Jednou z prioritních oblastí je podle Dvořáka výchova a vzdělávání. „Současná situace při přijímacích pohovorech ukázala, že máme deficit, který nevzniknul letos, vznikal dlouhodobě. Pan ministr (školství Mikuláš) Bek měl ambici problém vyřešit co nejrychleji,“ uvedl Dvořák.
Dalšími prioritami s ohledem na půjčku jsou podle něj politika dostupného bydlení, sociální a zdravotní péče či energetické úspory. „Když začala válka na Ukrajině, ukázalo se v plné nahotě, že jsme zaspali, že jsme dlouhodobě spoléhali na to, že laciný plyn a ropa z Ruska jsou řešením. Ukázalo se, že není, čili rychle doháníme deficity v obnovitelných zdrojích energie, zateplení, v úsporách energetické spotřeby,“ sdělil ministr.
Podle dřívějších informací se proti využití půjčky při jednání vlády stavěl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). „Ministra financí naprosto chápu z jeho pohledu. Koneckonců správce pokladny musí být přísný a neoblíbený,“ poznamenal Dvořák. „Z pohledu toho, jak bude vypadat výsledek rozpočtu, tak pro něj to není dobrá zpráva. Všechny peníze, které získáme, ať už z grantu nebo z půjčky, nejdřív musí ministerstvo financí z rozpočtu předfinancovat,“ uvedl. Až ve chvíli, kdy se podaří projekt dokončit, dostane Česko od EU peníze zpět.
„Jsou dvě možnosti, jak můžete nakládat s penězi, když je dáváte z kapsy. Jedna je, že jim říkáte ‚sbohem‘, a druhá, že říkáte ‚na shledanou‘. My samozřejmě hledáme co nejvíc variant, aby to bylo ‚na shledanou‘. Aby peníze, které do ekonomiky pustíme, se vrátily,“ řekl Dvořák. Úroková sazba u půjčky se podle něj pohybuje kolem tří procent. „Ještě dřív, než dostaneme peníze zpátky, by případná realizace investic měla přinášet zisk a výnos z daní,“ míní.
Zároveň je podle Dvořáka nutné myslet na to, že jde o projekty, které by Česko tak jako tak muselo uskutečnit. „Máme teď větší šanci dostat peníze za relativně výhodnějších podmínek,“ dodal.