Ministr Havlíček vykládal ruskému velvyslanci, jak nám protiruské sankce škodí

ČTK

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) | FOTO: ČTK

Tak ministru Karlu Havlíčkovi (ANO) se nelíbí, že se účastníme sankcí Evropské unie proti Rusku. Sankce byly na Rusko uvaleny kvůli přičlenění ukrajinského Krymu k Rusku, což byl akt agrese a porušení mezinárodního práva. Je to v podstatě to nejmírnější, co Evropská unie mohla udělat, ale některým politikům vadí i tohle.

Zdá se, že k nim patří i ministr Havlíček. Podle sdělení pondělních Hospodářských novin Havlíček na nedávné schůzce s ruským velvyslancem v Praze Alexandrem Zmejevským říkal, že Česko poškozují sankce Evropské unie vůči Rusku a že by chtěl jejich zrušení. „Na dotaz HN Havlíček schůzku potvrdil včetně toho, že se mu sankce nelíbí. ‚Řešili jsme, že my jako ministerstvo vnímáme sankce tak, že brání obchodu, ale že budeme jednat v rámci jednotného evropského postupu. Čím dříve nebudou, tím lépe pro tuzemské podnikatele,‘ řekl o obsahu schůzky Havlíček.“

Sankce pochopitelně bolí obě strany, protože Rusko jako odvetu zavedlo embargo na některé evropské produkty. To se ovšem dalo čekat, stejně jako průměrně inteligentní člověk ví, že následkem hladovky je hlad. Rusko Krym stále nevrátilo, takže se nic nemění. Sankce postihují více Rusko než embargo Evropu a halasné vyhlašování Kremlu, jak to Rusku nevadí, znamená, že mu to vadí. Ruskou odvetou jsou ovšem jiné země postiženy více než my, třeba pobaltské státy.

Duševní rozhled některých politiků nepřekračuje myšlenkové pochody nějakého předsedy socialistického velkostatku. Nevidí dál, než sahá pole, sad a kravín. Kdyby pro nás byly šance otázkou přežití, bylo by to asi jiné téma, jenže nejsou.

Košile je pochopitelně bližší než kabát a lze pochopit každého vývozce, kterému následky sankcí komplikují život. Lidé pracují a chtějí prodat výsledky své práce a nemohou za to, že Putin řádí jako černá ruka. Na druhou stranu nemůže nikdo chtít podílet se na výhodách evropských dotací a nevzít na sebe také důsledky kolektivní evropské akce. Ministr je předně ministrem vlády a až potom svého svěřeného resortu. Není lobbista nějaké skupiny a neměl by vypouštět takovéhle balonky naplněné povzdechy.

Vyslat Rusku signál, že si může dělat, co chce a nebude ho to nijak bolet, je riskantní. Kreml to bude zkoušet dál a někdy je nutné, aby jeho ambice narazily.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner