Ministr vnitra Rakušan řeší migrační vlnu i organizované přesuny Ukrajinců

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) (Úřad vlády ČR)

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) | FOTO: Úřad vlády ČR

O situaci romských uprchlíků či vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině jednal dnes ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se svým ukrajinským protějškem Denysem Monastyrským. Ministerstvo vnitra v tiskové zprávě uvedlo, že Monastyrského požádal o vyšetření možného organizovaného vypravování lidí ze Zakarpatské oblasti za vidinou výhod, na které by mohli mít právo v EU.

Hlavním tématem rozhovoru Rakušana s Monastyrským byly podle vnitra aktuální problémy související s migrační vlnou. Ministři se zabývali především romskými uprchlíky ze Zakarpatské oblasti, kteří jsou jako držitelé maďarských pasů občany Evropské unie a v Česku nemají na rozdíl od ukrajinských občanů nárok na dočasnou ochranu.

(Týdeník FORUM)

„Požádal jsem ukrajinského ministra, zda by se mohla ukrajinská policie věnovat podezření z organizovaného zločinu v Zakarpatské oblasti, odkud jsou lidé možná organizovaně vypravováni za hranice EU s vidinou výhod, které u nás nemají právo získat,“ uvedl Rakušan. Monastyrskyj vzal podle Rakušana upozornění velmi vážně a ukrajinská policie se jím bude navzdory válečnému konfliktu zabývat.

Ministři hovořili také o vyšetřování válečných zločinů pomocí mezinárodních vyšetřovacích týmů. Podílet by se na něm měli i čeští policisté. Česko také přislíbilo pomoc s obnovou Ukrajiny, podpořit chce například aktivity, které povedou k odminování území. „Bavili jsme se o možné obnově záchranářské techniky na Ukrajině, kde by určitě naše sbory byly schopny pomoci. Ukrajinci třeba přišli o tisíc policejních aut. My víme, že naše sbory budou obnovovat vozové parky už v letošním roce a dá se určitě hovořit o technice, která by mohla být uvolněna,“ řekl Rakušan.

(Milan Tesař)

Monastyrského pozval Rakušan na neformální radu ministrů, která se bude konat v červenci v Praze v rámci českého předsednictví v Radě EU. „Zároveň jsem obdržel i já pozvání do Kyjeva k bilaterálnímu jednání,“ uvedl ministr.

Rakušan zdůraznil, že v Česku po udělení dočasné ochrany více než 345.000 ukrajinských uprchlíků nestoupla kriminalita. „Je evidentní, že k nám tito lidé přicházejí především z důvodu pomoci, nikoliv kvůli ekonomickým výhodám,“ uvedl Rakušan.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]