Již delší dobu nešťastně maří veškeré pokusy jinak racionální vlády o komunikaci s veřejností a slouží jako skvělé terče nejen pro demokratickou opozici. Přišel čas na výměnu ministrů, a pokud to premiér nevidí, riskuje konec celé vlády.
Jsou dokonalými terči pro opozici i dezinformátory, a zjevně s tím nedokážou nic udělat. Bez ohledu na to, že vládní ministři usilovně dělají svou práci, jejich reputace je předchází. Ministři Pavel Blažek (ODS) a Vlastimil Válek (TOP 09) dodali tolik důvodů pro své odvolání, že pokud je premiér ponechá ve funkci, riskuje skutečnou vládní pohromu.
V jako penicilin
Bez ohledu na vynaložené úsilí se ministru zdravotnictví Válkovi nepodařilo přesvědčit voliče o tom nejdůležitějším, tedy, že má svůj resort pod kontrolou. Nejvýrazněji se to projevilo a projevuje na probíhající krizi dodávek léků. Pokud v lékárnách chybí Endiaron, penicilin a samozřejmě také další, ještě důležitější léčiva, může se ministr zdravotnictví zaklínat tím, že osobně objevil lék na rakovinu, a nepomůže mu to. Češi milují své děti, a pokud není Paralen v sirupu, je to jeho konec. Milují také léky, a pokud je neseženou v žádné lékárně na sever od nulté rovnoběžky, nepomůže ministru zdravotnictví ani svěcená voda.
Výpadky léků jsou nepochybně komplexní problematika, kterou ministr nemůže zcela ovlivnit. V případě penicilinu je ovšem známo, že příčinou jeho nedostatku je nízká cena, za kterou je ho možné v Česku prodávat. Válek sám řekl, že situace ohledně dodávek léků je pro něj nepochopitelná a neakceptovatelná. Neuvedl však konkrétně, jak ji hodlá řešit, a to z něj dělá snadný terč.
Bez ohledu na to, jakým dalším problémům jeho resort čelí (například nedostatek lékařů a jejich bezskrupulózní přetěžování), mu bude český pacient a volič adresovat svou nevoli ve chvíli, kdy bude marně shánět předepsaný, avšak nedostupný lék. Na trhu jich aktuálně chybí bezmála sto a lidé s rakovinou na ně čekají i několik týdnů.
Vrcholem Válkova komunikačního harakiri bylo, když hájil údajného lichvářského benefitora v roli ředitele elitní nemocnice IKEM. Ten si měl vydělat miliony korun z půjček poskytovaných na vysoký úrok. Když pravda vyšla najevo, ministr se snažil ředitele IKEMU hájit s tím, že má jednu z nejvyšších prověrek Národního bezpečnostního úřadu, což ale nebyla pravda, jak se ukázalo později. Ani pak ředitele neodvolal a pouze přijal jím předloženou rezignaci.
B jako Brno
Je patrně únosné, když se primátorka jihomoravské metropole ocitne na jedné fotografii s tzv. tvrdou drogou, obzvlášť v situaci, kdy se vláda snaží o racionální přístup a o regulaci jiných návykových látek. Když ale ministr spravedlnosti usedne k jednomu stolu s osobou, která doslova ztělesňuje ducha minulých Vánoc, bouřka ho nezachrání, ale smete. Nepomůže ani umírněná kritika ministra ze strany „chápavého premiéra“. Jak jen zní to pořekadlo. Příliš mnoho psů je zajícova smrt.
Blažek si své psíky přivedl s sebou už z Brna, kde ho vyšetřovala policie kvůli podezření z korupce a manipulace s městskými byty a dalšími prostory. Navíc měl pochybnými cestami získat minimálně část živého policejního spisu k brněnské bytové kauze od spolustraníka z ODS. To je i s ohledem na resort, který spravuje, až příliš silná káva. Není divu, že se proti jeho angažmá ve Fialově vládě ohradili Piráti.
„Nevinná“ pětihodinová schůzka s bývalým poradcem prezidenta Zemana Martinem Nejedlým, kterého kvůli údajným úzkým vazbám na Kreml monitorovala i česká Bezpečnostní informační služba a kterou Blažek sám potvrdil na sociálních sítích poté, co ho na místě konfrontovali novináři, vrhá nepěkné světlo na vládní snahy očistit český veřejný prostor od ruského vlivu.
Silové resorty v ohrožení
Premiér bude čelit těžkému dilematu. Odmítnout změny ve složení ministrů bude v současné turbulentní době fakticky znamenat ztrátu veškeré dynamiky vládnutí. Nejohroženějšími členy jeho vlády navíc nejsou zmínění dva ministři.
Vzhledem k probíhající válce a ruským mocenským ambicím čelí velkému tlaku ministři silových resortů, vnitra a obrany. Ministr Vít Rakušan dlouhodobě a výrazně chrání a hájí obdivuhodnou, avšak stále méně populární podporu, kterou Češi věnují ukrajinským válečným uprchlíkům. Hned v závěsu za ním stojí ministryně obrany Jana Černochová, která jednou rukou polstruje štít držený Ukrajinci a druhou shání pro naši zemi západní zbraně.
Pokud vláda ztratí důvěryhodnost kvůli sekundárním problémům, které nedokáže řešit, v ohrožení budou i ti ministři, kteří z podstaty vládní politiky musejí provádět nepopulární kroky a kteří, na rozdíl od jiných, své postoje komunikují podstatně čitelnějším způsobem. Podobně jako oni by měl nyní promluvit premiér: jasně a srozumitelně.