Ministři zahraničí a obrany USA a Japonska jednali o prohloubení spolupráce

Americký ministr zahraničí Antony Blinken (ČTK/AP/Uncredited)

Americký ministr zahraničí Antony Blinken | FOTO: ČTK/AP/Uncredited

Ministři zahraničí a obrany Spojených států a Japonska ve středu představili plány na posílení svého spojenectví, které jim má pomoci čelit hrozbám ze Severní Koreje a Číny. Právě tyto hrozby označili za největší výzvy v regionu, napsala ve čtvrtek agentura AP. Jak uvedl americký ministr zahraničí Antony Blinken, obě země se snaží prohloubit spolupráci v mnoha oblastech včetně vesmíru, kybernetické bezpečnosti a nových technologií.

()

Podle šéfa americké diplomacie je americko-japonská spolupráce „již více než sedm desetiletí základním kamenem míru a stability v Indopacifiku zajišťujícím bezpečnost, svobodu a prosperitu našich obyvatel i lidí v celém regionu“. Oba státy plánují navýšit počet vojenských cvičení vzhledem k hrozbám ze Severní Koreje a rostoucí agresivitě ze strany Číny.

Ministři obrany obou zemí se dohodli na úpravě přítomnosti amerických jednotek na japonském ostrově Okinawa. Ještě před schůzkou japonské ministerstvo obrany oznámilo, že je připraveno zahájit výstavbu na neobydleném ostrově, kde mají japonská i americká armáda pořádat společná vojenská cvičení.

Středeční jednání předcházela plánované páteční schůzce mezi americkým prezidentem Joem Bidenem a japonským premiérem Fumiem Kišidou. Předseda japonské vlády je nyní na týdenní cestě za spojenci v Evropě i Severní Americe. Ve středu například podepsal s britským premiérem Rishim Sunakem obrannou dohodu, která má posílit vojenské vztahy mezi oběma zeměmi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články