Mladí z šesti politických uskupení založili platformu, ANO a komunisty odmítli

Eric Drooker

Šestice politických mládežnických organizací od socialistů po konzervativce založila společnou platformu. Jejím cílem je mimo jiné občanské vzdělávání mladých. Dokumenty ke vzniku platformy podepsali zástupkyně a zástupci organizací v Poslanecké sněmovně.

Asociace mládežnických politických organizací sdružuje Mladé sociální demokraty, Mladé konzervativce, TOP tým, Mladé zelené, Mladé křesťanské demokraty a Mladé lidovce.

Platforma vznikla jako spolek otevřený i pro další politické mládežnické organizace, které fungují déle než rok a hlásí se ke standardním demokratickým stranám.

Zakládající členové se shodují v tom, že podmínky nyní nesplňuje spolek Mladé ANO – nejen kvůli tomu, že vzniklo teprve letos v květnu, ale také proto, že jej nepokládají za mládežnickou organizaci standardní politické strany. Zakladatelé asociace vylučují spolupráci s Komunistickým svazem mládeže.

Platforma si ve stanovách vytkla za cíl například vrátit důvěru v zastupitelskou demokracii a politické strany, které jsou postaveny na hodnotách a ideologiích, a zvyšovat povědomí o demokratických principech fungování státu a soutěže politických stran. Asociace se bude snažit taky o větší angažovanost mladých lidí v politických stranách a vystupovat proti nesnášenlivosti, útlaku a nesvobodě.

Předseda Mladých konzervativců Jiří Fremr věří, že asociace pomůže ukotvit v Česku demokratický vývoj, předseda TOP týmu Jan Kavalírek mluvil o rozvoji politické kultury. Podle místopředsedy Mladých křesťanských demokratů Jana Gregora je nutné bránit vyprazdňování politiky a podle mluvčího Mladých zelených Tomáše Křemena i nárůstu extremismu.

„Ambicí náš všech, i přes rozdílná ideová východiska, je podpořit politickou debatu mezi mladými lidmi naší země, a přispět tak ke zvýšení občanské angažovanosti mladých,“ uvedla předsedkyně Mladých sociálních demokratů Lucie Válová, která asociaci první tři měsíce povede.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner