NÁZOR / V pondělí přiletěl Elon Musk na návštěvu Izraele. Byl přijat ve velkém stylu jak prezidentem, tak i premiérem. To ukazuje, jak významným hostem Musk je, protože takového přijetí se většinou dostává jen předním politikům. Tato cesta měla ale zřejmě jeden zvláštní důvod.
Původní deklarovaný účel návštěvy bylo jednání o zavedení Starlinku na území Izraele a Gazy, ale podle výstupů z jednání se zdá, že se o tomto tématu možná ani nejednalo. Podle některých názorů chtěl Elon Musk návštěvou Izraele dokázat, že není antisemita, z čehož je v poslední době často obviňován. Před návštěvou Izraele tweetoval: „Možná se to zdá triviální, ale přeji si světový mír.“
Čelní izraleští představitelé seznámili Muska s detaily masakru 7. října, při němž teroristé brutálně zavraždili více než 1200 civilistů. Kromě jiného absolvoval prohlídku zničeného kibucu Kfar Aza a poté zhlédl výběr ze záznamů z masakru, které pořídili sami teroristé. Na videích je vidět, jak se teroristé z Hamásu baví vražděním a mučením žen a dětí, natáčejí sami sebe při mučení obětí a telefonují svým rodinám a chlubí se, co všechno udělali.
Dále se Musk setkal s ministrem Ganzem, který je jeden z členů tříčlenného válečného kabinetu. Ganz Muska seznámil s bezpečnostní situací po událostech tzv. Černé soboty 7. 10. Elon Musk na konci návštěvy prohlásil, že to pro něj byl „emocionálně náročný den“.
Při rozhovoru s prezidentem Herzogem o situaci v Gaze prohlásil, že je třeba udělat tři věci:
1. Zabít ty, kteří trvají na vraždění civilistů. Není jiná možnost, protože nelze změnit jejich způsob myšlení.
2. Je třeba změnit systém vzdělávání, takže nová generace už nebude vychovávána k vraždění.
3. Je třeba se zasadit o to, aby Gaza prosperovala.
Takto hovořil o návštěvě Izraele na X Spaces:
„Bylo znepokojující vidět radost, kterou prožívají lidí zabíjející nevinné civilisty včetně dětí a miminek, a bezbranných lidí obecně… Je jiná věc vyžívat se v zabíjení civilistů.“
„Bylo znepokojující vidět masové protesty v téměř každém velkém městě ve prospěch Hamásu, oni (protestující) by to charakterizovali jako hnutí „Free Palestine“. Chceme pro Palestince dobrou budoucnost, výzvou je, jak se zbavit těch, kteří neústupně trvají na zabíjení Židů, a jak zároveň minimalizovat civilní oběti a definitivně zastavit propagandu, která přesvědčuje lidi k aktivní účasti na vraždění.“
„Je důležité spojit dohromady neochvějnost při likvidaci teroristů, těch, jejichž záměrem je vraždit, a zároveň pomoci těm, kteří zůstanou. Což se také stalo v Německu a v Japonsku (po 2. světové válce).“
Na Muska se sesypala po návštěvě Izraele velká kritika především z tzv. propalestinské strany, která ho viní z toho, že je loutkou sionistů, že se nechal zmanipulovat a podobně. Mnozí také vyslovili názor, že by měl zajet do Gazy a promluvit si s hnutím Hamás, aby si vyslechl i jejich verzi.
Když pomineme tu okolnost, že v Gaze je válka a nikdo tam nemá možnost vstupu, jsme opět u staré známé, v poslední době kritizované hyperkorektnosti, kde se při každém rozhovoru musí poskytnout „pět minut Židovi a pět minut Hitlerovi“, aby to bylo vyrovnané a nikomu se nenadržovalo. Jinými slovy – úplná absence schopnosti rozlišit mezi dobrem a zlem.
Překvapivě Muskovi zřejmě tato schopnost nechybí, protože po zhlédnutí záznamů z masakru, místa činu a rozhovorů s lidmi, kteří masakr přežili, byl schopen formulovat, že je zásadní rozdíl mezi lidmi, kteří si užívají vraždění a mučení nevinných na jedné straně, a obrannou válkou proti teroristům, při které jsou bohužel nechtěně zabiti i civilisté na straně druhé. Řada lidí tento rozdíl zřejmě nedovede pochopit.