Na začátku loňského roku, když na světě vypukla nová smrtící pandemie koronaviru a nikdo ještě pořádně nevěděl, jaká tragédie se tím spustí, se v americké farmaceutické společnost Pfizer zformovala skupina vědců, kteří měli za úkol pracovat na nástrojích určených k léčbě pacientů nakažených covidem-19. Jeden z nich – vakcínu – již známe. Ještě letos by ale na světlo světa měl proniknout zcela nový vynález: pilulka proti koronaviru.
Kromě vakcíny chtěli vyrobit také pilulku, která by mohla zastavit postup infekce, podobně jako bývá využíván lék Tamiflu v boji proti chřipce. Trvá to již rok a půl, ale nyní vypadá, že by se vědci mohli dostat ke zdárnému konci. Právě toto by po vakcínách mohlo být skutečnou změnou, která by mohla pomoci lidem během prvních příznaků nemoci.
„Není snadné je vyvinout a trvá to obvykle mnohem déle než vývoj vakcíny,“ vysvětlil v rozhovoru pro FORUM 24 virolog Libor Grubhoffer. „V případě nového koronaviru bude vývoj antivirotik definitivně trvat déle, než tomu bylo u vakcín. Výhodou protivirových vakcín je obvykle známý mechanismus indukce imunitní odpovědi u člověka. U antivirotik je to mnohem složitější,“ dodal s tím, že je to mimořádně důležitý nástroj do budoucna.
Jak uvádí agentura Reuters, činná antivirová pilulka by musela blokovat šíření viru v těle a zároveň být dostatečně selektivní, aby nezasahovala do zdravých buněk.
Pacienti mají výhodu, Pfizer totiž není zdaleka sám a jeho konkurenti – americká společnosti Merck a švýcarská farmaceutická firma Roche Holding AG – momentálně soutěží o to, kdo ve výrobě první antivirové pilulky bude rychlejší. Pacienti by je mohli užívat při prvních příznacích nemoci.
Jejich společným cílem je zaplnit klíčovou mezeru v léčbě a pomoci lidem, kteří se nedávno nakazili koronavirem, aby se vyhnuli vážnému onemocnění a nutnosti hospitalizace. „Byla by to pilulka, která by byla schopna vyléčit člověka hned v počátku onemocnění či zabránit rozvoji onemocnění hned v jeho počátku,“ popisuje Grubhoffer.
Pfizer v březnu zahájil počáteční fázi klinické studie testující novou antivirovou léčbu tohoto onemocnění a chtěl by do července zahájit rozsáhlé testy perorální léčby na lidech. Lék je podle informací agentury třeba podávat v rané fázi infekce, a to pacientům, kteří se nedávno nakazili koronavirem.
U mnoha lidí nakažených virem se projevují pouze mírné příznaky, ale studie i tak musí prokázat, že lék má významný vliv na jejich zdraví. Nový způsob léčby by podle vědců mohl znamenat, že lék zabrání progresi onemocnění a zabrání návštěvám nemocnice.
Pokud klinické zkoušky dopadnou dobře, měl by je schválit Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v USA a následně také Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v Evropské unii. Poté by mohl být lék distribuován do lékáren. To vše již do konce tohoto roku. „Právě teď máme velmi dobrý důvod věřit, že můžeme být úspěšní,“ prohlásil šéf Pfizeru Albert Bourla.
Podle vědeckého ředitele Mikaela Dolstena bude velmi důležité mít přístup i k dalším léčebných alternativám. „Boj s pandemií covid-19 vyžaduje jak prevenci prostřednictvím vakcíny, tak cílenou léčbu těch, kteří se virem nakazili. Vzhledem ke způsobu, jakým SARS-CoV-2 mutuje, a k pokračujícímu globálnímu dopadu covidu-19 se zdá, že bude velmi důležité mít přístup k léčebným možnostem jak nyní, tak i po skončení pandemie,“ uzavřel Dolsten.