Je to smutné výročí, ale ještě smutnější je bilance toho, co dál následovalo. Stát nebyl připraven na příchod pandemie, ačkoliv ve světě odborníci předvídali, že jednou nějaká přijde. Od roku 2011 až do loňského jara ministerstvo zdravotnictví neaktualizovalo Pandemický plán ČR. A pak následovalo období zmatku, které trvá dodnes.
Před rokem, 23. března, jsme se mohli dočíst například v Právu: „Koronavirus si v Česku vyžádal svou první oběť. Stal se jí 95letý muž, který byl hospitalizovaný v pražské Nemocnici Na Bulovce. Trpěl dalšími nemocemi, zejména srdečními, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví… ‚Ten organismus byl vyčerpán, bylo mu 95 let. Řekl bych, že spíš zemřel s koronavirem než na koronavirus,‘ řekl České televizi náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.“
Za to desetiletí „klídku“ před invazí koronaviru nesou odpovědnost všechny vlády. Za to, co následovalo od loňského jara, vláda vedená Andrejem Babišem.
„Od roku 2011 až do začátku epidemie loni na jaře ministerstvo zdravotnictví podle NKÚ neaktualizovalo Pandemický plán ČR. Za stejnou dobu se také neměnily ani státní pohotovostní zásoby ochranných pomůcek a materiálu. Na konci roku 2019 tak bylo ve skladech Správy státních hmotných rezerv (SSHR) k dispozici jen 10 000 respirátorů a státní fakultní nemocnice měly respirátorů FFP3 asi 5500. To jim stačilo podle NKÚ jen pro pětinu odborného personálu na několik hodin.
V krátké době pak musel stát kvůli šíření covidu-19 nakoupit miliony roušek, respirátorů, rukavic a brýlí nebo testů na koronavirus. Od 1. ledna do 31. srpna 2020 za pomůcky a materiál ministerstva zdravotnictví a vnitra zaplatila podle NKÚ 8,5 miliardy korun včetně dopravy a souvisejících služeb. Vnitro pak například nakupovalo respirátory FFP3 za ceny od 60 do 422 korun za kus. Ministerstvo zdravotnictví dokonce kupovalo i respirátory nižší třídy FFP2 až za 777 korun za kus. ‚Výsledky kontroly ukázaly, že stát podcenil přípravy na krize a na problémy při jejich zvládání. Cílem naší kontroly je poučit se,‘ sdělil prezident NKÚ Miloslav Kala.“ (ČTK)
Andrej Babiš se nyní vymlouvá, že příchod pandemie koronaviru nikdo neočekával a situaci podle něj podcenily všechny státy. V Nejvyšším kontrolním úřadu (NKÚ) prý ohledně toho, že státní nákupy pomůcek kvůli covidu provázel chaos, „objevili Ameriku“. „Pokud přišla pandemie, kterou nikdo neočekával, a všechny státy světa začaly nakupovat ochranné prostředky, tak logicky nikdo na to nemohl být připravený,“ tvrdí Babiš.
Tak abychom si připomněli, opozice chtěla o přípravě na invazi čínského koronaviru jednat ve sněmovně už 28. ledna. Znemožnily to strany ANO, ČSSD a komunisté.
„Nemyslím si, že je něco, co bychom zanedbali, nebo že bychom nebyli připraveni. Prověřoval jsem u dodavatelů roušek, že jich bude dostatek,“ řekl tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na schůzi sněmovny onoho 28. ledna. Jenže roušek dostatek nebyl a lidé si je šili doma.
Začal truchlivý seriál. Když došlo na státní zakázky, hledalo se v Číně, zprostředkovávaly to podivné neznámé firmy sídlící na obskurních adresách. Nezištně zachraňovat národ odletěli do Číny pánové Nejedlý, Tvrdík a Mynář, aniž o tom někomu Hrad předem něco řekl. Premiér a ministerstvo zahraničí nevěděli nic. Média o podivných kšeftech s pomůckami průběžně informovala, ale pokračovalo to pořád dál.
K tomu zmatek pokračoval v době, kdy už základní principy postupu byly jasné, jen se do nich vládě nějak nechtělo. Byli jsme přece „best in covid“, a tak se šéfové státu nehrnuli po letní euforii do toho, aby si na konci srpna přiznali, že bude zase hůř. Nepříjemná opatření se odkládala na dobu po říjnových volbách, pak se zase rozvolňovalo před Vánocemi, zkrachovalo trasování, testování není dostatečné, podpora zavřeným podnikům a živnostem je mizerná, dál se investuje do testů, které jsou zřejmě k ničemu, a slibovaný návrat dětí do škol by nejspíš přivodil pohromu. Systém PES zničili politici nepřehlednými výjimkami.
Do toho přišly mutace viru, kdo by to byl řekl. Experti to teda říkali, ale ty už se podařilo od vlády dost daleko zahnat. Babiš sám sebe vyhlásil za geniálního mikromanažera, který přebírá veškerou odpovědnost, aby pak odpovědnost přehazoval na druhé, když se situace zhoršila. Během jednoho měsíce jsme koncem léta měli tři ministry zdravotnictví a teď jsme uklidňováni tím, že se tento týden nebude hledat čtvrtý. Kremelský rezidentura na Hradě začal své manévry s prosazováním nevyzkoušené ruské vakcíny Sputnik V a Miloš Zeman nadhazuje, kdo všechno by měl vyletět z funkcí, protože této spanilé rudé jízdě stojí v cestě. K tomu se vynořil mytologický projekt vývoje vlastní české vakcíny, což odborníci považují za nesmysl. Ale někomu to zní hrdě a vlastenecky. Boj s dezinformacemi profesionálními i šířenými z blbosti také nebyl zrovna intenzivní.
Je fér připomenout, že opozice měla na vlažném vztahu k opatřením, která se měla držet i v létě, také svůj podíl. Je dobré být konsistentní, když víme, co je správné a co funguje jinde.
Ano, koronavirus zaskočil i země, které mají jaderné zbraně a posílají lidi do vesmíru, státy, které existovaly jako centra civilizace v době, kdy my jsme ještě dávali dohromady dřevěné chýše. Jenže nejpozději od léta už jsou všechny omluvy jen výmluvy. Většina z těch 25 tisíc lidí zemřela zřejmě zbytečně a miliardy se spláchly do kanálu k ničemu. Za to by měl někdo nést nejen politickou, ale taky trestní odpovědnost.