Po krajských volbách od některých představitelů České strany sociálně demokratické zaznívají zajímavé návrhy, co by partaj měla dělat, aby zastavila propad svých stranických preferencí a v příštích volbách dopadla lépe. Hovoří se také o spojování se s jinými uskupeními před nadcházejícími volbami do poslanecké sněmovny. Naráží to však hned na několik zásadních překážek. Sociální demokraté nemají moc s kým vytvářet předvolební koalice a hlavně v partaji k nějakým významnějším změnám není dostatečná vůle.
„To, že se dnes spojují strany na pravici a snaží se vytvářet bloky, které dávají pro voliče větší smysl než spousta malých roztříštěných stran, to je něco, a vidíme to dnes, na co by měla reagovat i levice,“ prohlásil místopředseda sociální demokracie a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda v rozhovoru pro DVTV.
Posléze k tomu dodal: „Myslím, že to spojování například se Stranou zelených nebo s některými menšími stranami, ale i dejme tomu s různými občanskými sdruženími, tak jak se to podařilo například v tom Hradci Králové nebo v Pardubicích, je cesta, kterou já osobně bych v rámci sociální demokracie podporoval,“ zdůraznil Šmarda v narážce na společnou kandidátku ČSSD a Zelených v Královéhradeckém kraji, kde získali 8,88 procenta hlasů, a v Pardubickém kraji, kde sociální demokracie a hnutí Společně pro kraj obdržely 14,76 procenta hlasů.
Předně, není tak úplně pravda, že by se aktuálně pro sněmovní volby vytvářely předvolební bloky na pravici. Například Piráti, kolem kterých vzniká jeden ze dvou stěžejních bloků, o sobě nikdy netvrdili, že se považují za pravicovou stranu. Naopak, leckdo je považuje za spíše levicové uskupení.
Tradiční témata a osvědčené recepty
Jinak přání Michala Šmardy je samozřejmě pěkné, ale na celostátní úrovni se míjí s realitou. Jednak je otázka, jestli by sociálním demokratům nějak zvlášť pomohlo spojování se se Zelenými (a s kým ještě s Ideality nebo s hnutím Budoucnost?), a pak předseda sociální demokracie Jan Hamáček a manažer pro krajské volby Michal Hašek, který dost možná zůstane volebním manažerem i pro volby sněmovní, mají jinou představu o tom, jakou cestou by se ČSSD před volbami do dolní komory měla ubírat, než o jaké hovoří Šmarda.
Starosta Nového Města na Moravě vidí problém v tom, do jaké míry je sociální demokracie otevřená a nakolik je ochotná spolupracovat i s ostatními politickými subjekty a prosazovat některá moderní témata. Michal Hašek a spolu s ním i Jan Hamáček však sází především na tradiční témata a osvědčené recepty, a co je zásadní, oba mají pocit, že jim tahle sázka v krajských volbách vyšla.
Hašek minulý týden na povolební tiskové konferenci sociálně-demokratické strany prohlásil: „Přišel jsem těsně po skončení nouzového stavu do pozice ústředního manažera a s tím týmem jsme měli řádově několik málo týdnů, tři měsíce na to připravit tu centrální část kampaně. Mám za to, že sociální demokracie se znovu vrací ke svým bývalým voličům. A to je také věc, která nás čeká právě při volbách do poslanecké sněmovny. Ti lidé neodešli z České republiky, oni nezmizeli v jednotlivých krajích a je na nás, abychom teď našli recept, jak je oslovíme a jak je levicovou politikou znovu přesvědčíme volit ČSSD.“ Také Hamáček si práci bývalého jihomoravského hejtmana Michala Haška a jeho týmu pochvaloval a dal najevo, že s nimi počítá i pro volby do poslanecké sněmovny.
Otevřená sociální demokracie
Další věc je, že vůbec není jasné, jaká za pár měsíců bude vnitrostranická pozice Michala Šmardy, zda bude dostatečně silná na to, aby vizi a spojenectví, o kterých mluví, prosadil. Hodně záleží na tom, jestli místopředseda sociální demokracie uspěje v druhém kole senátních voleb, do kterého minulý týden postoupil ve volebním obvodu Žďár nad Sázavou. Ostatně, tak o tom hovoří i on sám.
„Samozřejmě, pokud bych viděl, že nemám mandát od voličů, tak bych asi na sjezdu velmi pravděpodobně znovu nekandidoval, protože jsem si už ověřil ve svém životě, že mandát od voličů buď máte, nebo nemáte, a není v životě nic trapnějšího, než dělat velkou politiku proti vůli vlastních voličů,“ řekl v rozhovoru pro DVTV Šmarda, který si podle vlastních slov chce v senátních volbách vyzkoušet, jestli ho nadpoloviční většina lidí v okrese Žďár nad Sázavou ve velké politice chce, nebo ne. Pokud ne, cpát se do ní prý nebude.
Česká strana sociálně demokratická bude mít svůj volební sjezd v lednu. Místopředseda sociálních demokratů a ministr zahraničích věcí Tomáš Petříček se již před několika dny vyjádřil v tom smyslu, že svůj post ve vedení ČSSD nebude obhajovat. Michal Šmarda je jedním z dalších moderněji naladěných sociálně-demokratických politiků, kteří se vymykají vizi Michala Haška o návratu do starých osvědčených vod.
Nelze se však zbavit dojmu, že ve straně má nyní převahu právě spíše Haškův směr než Šmardův, ale třeba po druhém kole senátních voleb a hlavně v lednu po sjezdu sociálních demokratů bude všechno ještě jinak a nakonec ČSSD uzavře spojenectví, o kterých mluví Šmarda, a nejen to. Do dění může zasáhnout i Martin Netolický, který má pokračovat ve funkci hejtmana Pardubického kraje a jehož představy o otevření se sociální demokracie a modernizaci partaje se blíží těm Šmardovým.
Každopádně, když se tak nestane před sněmovními volbami, tak možná po nich, až sociálně-demokratická strana například vypadne z dolní komory parlamentu. Pak se možná otevře prostor zkoušet věci, ke kterým v tuto chvíli ještě není dost velká vůle.