Internetový deník Echo24.cz přinesl zprávu, v níž cituje agenturu Reuters, která píše, že v Norsku budou nově pod trestem zakázány komentáře a hate speech vůči LGBT+ lidem. Tato agenturní zpráva, která se vůbec neopírá o norskou realitu, už stačila být přetištěná jak tradičními zastánci, tak odpůrci LGBT+ lidí po celém anglofonním světě. Opět se ale ukázalo, jak je důležité znát i jiné jazyky než angličtinu, a jak je důležité vědět, co se ve světě skutečně děje.
Jaká je situace v Norsku doopravdy – poslední novelizace § 185 Trestního zákona (Straffeloven) proběhla 19. června 2009, od té doby platí až dosud, než vstoupí v platnost v listopadu schválená změna ve druhém odstavci, toto znění:
§ 185. Nenávistný projev
K pokutě nebo odnětí svobody na tři léta se potrestá ten, kdo se úmyslně nebo z hrubé nedbalosti projeví diskriminačně nebo nenávistně. Projevem se také rozumí používání symbolů. Ten, kdo se v blízkosti jiných úmyslně nebo z hrubé nedbalosti takto projeví přímo vůči osobě poškození, viz druhý odstavec, bude potrestán pokutou nebo odnětím svobody až do jednoho roku.
„Diskriminační nebo nenávistný projev“ se chápe jako vyhrožování nebo urážka osoby, propagace nenávisti nebo pohrdání vůči jinému člověku na základě jeho:
- barvy kůže, státní příslušnosti nebo etnicity
- náboženskému přesvědčení nebo životnímu postoji
- homosexuální orientace
- zdravotního postižení
Jediné, co se mění, je nahrazení bodu c) „homosexuální orientace“ za „sexuální orientace a genderové identity“, aby zákon chránil i bisexuály a trans lidi.
Příkladem toho, jak je tento paragraf v praxi, může být rozsudek Nejvyššího soudu z listopadu tohoto roku, kdy byla padesátiletá žena odsouzena za to, že ve frontě na rychlé občerstvení řekla osmnáctiletému muži, mezi jinými, „Jdi domů, odkud jsi přišel, zas*aný cizinče“, „takoví jako ty by měli jít zpátky do Afriky“. Žena byla odsouzena k odnětí svobody na 36 dní, z čehož 24 dní nepodmíněně, v první instanci. Odvolala se, odvolací soud rozsudek první instance zrušil, ale Nejvyšší soud původní rozsudek znovu potvrdil. Dosud žádný judikát Nejvyššího soudu v této věci nepadl, takže tento pravomocný rozsudek se počítá jako závazný i do budoucna (Norsko nemá anglosaské právo, takže rozsudek není na úrovni zákona, ale je samozřejmě důležitý).
Aktuálně neprobíhá v Norsku žádná veřejná diskuse, nemluvě o jakémkoliv návrhu zákona, natož aby byl takový zákon schválen, o tom, aby se trestaly jakékoliv názory pronesené v soukromí.
Jediné, co se v souvislosti s nenávistnými projevy v Norsku za poslední dlouhou dobu řešilo, pokud jde o způsob ochrany zmíněných skupin, byla výměna názorů mezi poslanci za liberálně-konzervativní Fremskrittspartiet a křesťanskodemokratickou Kristelig Folkeparti v reakci na rozsudek Nejvyššího soudu, ze které vyplývalo, že FrP by chtěla paragraf 185 zrušit, zatímco KrF by chtěla tento paragraf nechat kvůli ochraně náboženského vyznání (zmínili specificky tento důvod).
Můžeme si, jistě, o současné norské právní úpravě myslet cokoliv, ale fakt je ten, že celá zpráva, jak ji vydala agentura Reuters, a kterou přebral server Echo24, je od začátku do konce lživá.
Ani Birna Rørslett, ani Anine Kierulf se k věci pro žádné norské médium nevyjádřily.
V Norsku toto téma jednoduše neexistuje, ani na půdě parlamentu, ani ve veřejné debatě, ani v médiích. Je s podivem, že Echo24 neváhalo převzít takhle hrubou dezinformaci a prezentovat ji, v kontextu jejich širší publikační činnosti na téma genderu, jako další příklad toho, jak LGBT+ komunita omezuje svobodu slova.