Západní média ukazují, jak se z Ruska snaží dostat tisíce mužů, kteří by jinak podléhali Putinem vyhlášené „částečné mobilizaci“. Kromě vyprodaných letů do destinací, kam ještě ruské aerolinie smějí létat, se tvoří dlouhé kolony na hranicích s Finskem či Gruzií.
Takřka okamžitě po vyhlášení mobilizace ruští muži opouštějí hromadně zemi, aniž by čekali na předvolání či na zavedení zákazu vycestování.
„Nechci zemřít v této směšné válce,“ řekl muž jménem Dmitrij novinářům francouzského televizního kanálu France 24, kteří přijeli na jerevanské letiště, aby si promluvili s ruskými občany prchajícími před mobilizací. Dmitrij odletěl do Arménie jen s malou taškou a v Rusku nechal manželku a děti.
„Situace v Rusku je taková, že by uprchl každý,“ říká další uprchlík z Ruska, 44letý Sergej, který do Arménie dorazil i se svým sedmnáctiletým synem Nikolajem; ten dodal, že se „rozhodli nečekat, až je zavolají“.
„Bojovat v 21. století je mírně řečeno špatně,“ řekl Alexej, jemuž je 39 let a který přiznává, že ještě neví, zda se vůbec někdy do své vlasti vrátí.
Podle The Guardian se válka u mnoha rodin dostala až do jejich domova. „Toho se od začátku války všichni báli,“ přiznává Ruska, která má strach, že by mohl být povolán její syn.
Podobné názory najednou, po více než půlroce agresivní války, sdílejí tisíce občanů. Rusko zatím ještě nezakázalo mužům ve vojenském věku cestovat do zahraničí, ale už se o tom v politickém a vojenském vedení země diskutuje. Podle zdrojů z prezidentské administrativy Ruské federace bude konečné rozhodnutí záviset na postavení bezpečnostních složek a také na tom, jak masivní bude odliv občanů, kteří nechtějí na Ukrajině bojovat, píše server Meduza.
Podle střízlivých odhadů uteklo do Arménie od počátku války již 40 000 Rusů, do sousední Gruzie pak přibližně 50 000. Několik tisíc mužů odjelo do Finska a do dalších zemí. Kreml však odmítá všechny zprávy o tom, že prchají muži způsobilí pro mobilizaci, jako „falešné“.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že se ohledně mobilizace šíří spousta nepravd a lží. „Na sociálních sítích je samozřejmě obrovské množství falešných zpráv. Je třeba k tomu být střízlivý, přemýšlivý a objektivní, nepodléhat těmto provokativním pokusům,“ poradil Rusům Putinův tiskový tajemník.
Někteří odpůrci války začali mobilizaci nazývat mogilizací, což je neologismus vzniklý spojením slov mobilizace a mogila (česky hrob).
Kreml také hodlá podle serveru Meduza pomocí mobilizace vyřešit nedostatek personálu ve „vojensko-civilních správách“ okupovaných území. Dříve ambiciózní představitelé z ruských regionů jezdili na Donbas, do Záporoží či Chersonské oblasti dobrovolně, po sérii úspěšných atentátů na tyto kolaboranty se zájem výrazně snížil. Teď to podle Meduzy bude jednodušší: bude-li takový úředník předvolán, nebude moci uniknout. Nabídnou mu jednoduchou volbu: buď službu v armádě, nebo práci třeba jako zástupce pro bydlení a komunální služby v Chersonu nebo Melitopolu. A pro mnoho lidí bude jasnou volbou nejít přímo na frontu.