To nejlepší, co by nás po říjnových sněmovních volbách mohlo potkat, je společná vláda koalice Pirátské strany a hnutí STAN a koalice SPOLU složené z ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Žádná lepší varianta neexistuje. Už dnes ale existuje mnoho odpůrců tohoto vládního uspořádání, kteří dělají všechno proto, aby nevzniklo. Najdeme je v hnutí ANO či Lidových novinách (stačí číst, co se tam dnes a denně píše), bohužel na ně narazíme u Pirátů i v ODS a patří mezi ně také někdejší předseda Zelených a bývalý náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický. Ten se od této vládní koalice snaží odradit Piráty tím, že apeluje na jejich levicové sympatizanty, aby nevolili stranu, která může vrátit pravici do vlády.
Matěj Stropnický sdílel v neděli na svém facebookovém profilu rozhovor s 1. místopředsedkyní Pirátské strany Olgou Richterovou pro deník Právo, ve kterém uvedla, že při srovnání s hnutím ANO je koalice s ODS pro Piráty přijatelná. Nejde o žádné skandální prohlášení či překvapivé konstatování.
Hnutí ANO by mělo být uskupením, se kterým se do vlády zkrátka nechodí. Už jen kvůli tomu, jak vzniklo, jak funguje, jakým způsobem ho řídí jeho předseda Andrej Babiš a nakonec i kvůli tomu, že umožnilo, aby v čele vlády stál člověk, který stát řídí pomocí esemesek, což vposledku vedlo až k tragickému nezvládnutí pandemie koronaviru a mnoha zbytečným obětem na životech.
Matěj Stropnický přesto vyjádření místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku okomentoval slovy: „Tak, alespoň je to jasné: kdo bude volit Piráty, bude zkrátka volit návrat pravice k moci, to je celé, ten zbytek jsou krásný řečičky.“
Co přesně Olga Richterová řekla? Na otázku, jestli si umí představit vládu s koalicí SPOLU proti hnutí ANO, odpověděla: „Mým cílem v politice je dělat správné věci, které budou nám všem ku prospěchu. V poslední době je čím dál zřejmější, že strany vůdcovského typu, což bohužel ANO je, nepřispívají k tomu, aby strana fungovala jako katalyzátor dobrých řešení. Pro mě je klíčovým parametrem pro spolupráci vnitřní demokratičnost, protože se ukazuje, že je to strašně důležité.“
A když dostala doplňující dotaz, zda si umí představit vládu, ve které budou Piráti společně s ODS, dodala: „V ANO přestaly fungovat normální mechanismy. Jsou tam velmi problematičtí lidé, kromě pana Babiše třeba pan Faltýnek i třeba pan Brabec, který ‚vyčistil‘ Českou inspekci životního prostředí tak dokonale, že je dnes téměř nemožné obnovit život v Bečvě. Proto si myslím, že při tomhle srovnání se nemusíme bavit o tom, jestli je ODS jako koaliční partner přijatelná, nebo ne. Budou to případné tvrdé diskuse o koaliční smlouvě.“
Hlavní téma příštího volebního období
Bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický z toho vyvodil závěr, že Piráty v žádném případně nelze volit. A to z jednoduchého důvodu, přes který nejede vlak: přítomnost hnutí ANO ve vládě je pro něj lepší varianta než to, že by v ní zasedali občanští demokraté. To, proč je pro Pirátskou stranu ODS jako koaliční partner na rozdíl od hnutí ANO přijatelná, Olga Richterová shrnula velmi přesvědčivě a trefně, byť je to naprosto jasné.
Ohledně toho, že je na tom Občanská demokratická strana s vnitřní demokracií nesrovnatelně lépe než Babišovo uskupení, nepanují nejmenší spory. Pro Stropnického je však zjevně podstatné něco jiného. Podrobněji to vysvětluje v diskuzních příspěvcích pod svým facebookovým statusem.
Někdejší náměstek primátorky Adriany Krnáčové z hnutí ANO tam uvádí, že „současná pitomá vláda“ mu vadí méně než ta, o níž mluví Olga Richterová. Stropnický zdůrazňuje, že „jedna věc je jasná: hlavním tématem příštího volebního období bude, kdo zaplatí za covid. Jestli to budou chudší lidi, nebo velkej byznys. Podle toho se budu rozhodovat já.“
Na jiném místě bývalý šéf Strany zelených píše: „KAŽDÁ vláda s účastí ODS bude koukat hlavně zvýšit DPH a škrtat, naopak ŽÁDNÁ vláda s ODS nesáhne na banky, koncerny a digitál, takže asi tak.“ Podle Stropnického ODS na život obyčejných lidí vždy myslí až na posledním místě. Matěj Stropnický zde rovněž tvrdí, že „vláda pravice pro mne není kompromis, ale to, čemu je vždy třeba zabránit, i za cenu kompromisu“.
Z toho všeho je patrné, že Stropnický dává přednost konfliktu pravice a levice před důrazem na demokratičnost a právní stát. V situaci, kdy je běžné hodnotové střetávání pravice a levice různě relativizovat a tvrdit, že je překonané a přežité, je to na jedné straně osvěžující. Přeci jen je to jasný a přímočarý postoj. Na druhé straně je však krátkozraký a přináší řadu negativních důsledků.
Návrat občanských demokratů
Zajímavé je zamyslet se nad tím, čeho chce Matěj Stropnický svými vyjádřeními dosáhnout a o co vlastně usiluje. Sám svůj facebooový příspěvek vysvětlil tak, že byl směřován k jeho levicovým přátelům, kteří si nechtějí připustit, že taktika „antiBabiš“ vede k návratu ODS.
Nechme stranou, že nejde o žádnou taktiku, ale o prosté vyjádření toho, že je nepřijatelné nadále držet ve funkci premiéra člověka, který má tendenci do všeho zasahovat a všechno autoritativně řídit, ale který je zároveň naprosto nekompetentní, chaotický a neschopný práce v týmu a běžné spolupráce.
Stropnický chce asi ještě vytvořit tlak na Piráty, aby zvážili i jiné alternativy než vládu, ve které by byla pravice, tedy ODS a TOP 09. Bývalý předseda Zelených se sice tváří, že ve sněmovně po volbách můžou být i další uskupení, o kterých se dnes zatím neuvažuje, například hnutí Přísaha Roberta Šlachty (Matěj Stropnický si dokonce myslí, že Přísaha je první trochu reálný pokus přebrat ANO kus voličů), ve skutečnosti by ale jedinou variantou ke koalici SPOLU pro Pirátskou stranu byla vláda s hnutím ANO.
Tu Piráti zjevně nechtějí, ale Stropnický by ji přivítal. Říká, že nehraje hru demokratické strany/nedemokratické strany: „Posuzuju ekonomicko-sociální programy strany a hlavně činy. Takže: současná vláda je sice pitomá, ale rozhodně není ideologicky asociální. Na rozdíl od poslední vlády ODS/TOP. Jak ta pomohla ‚obyčejným lidem‘, si hodně obyčejných lidí ještě pamatuje. Proto jich pak tolik volilo Babiše.“
Někdejší náměstek primátorky se proto snaží zatřást levicovými sympatizanty Pirátské strany a ukázat jim, k čemu by jejich volba mohla vést. Případně mu jde o to přesvědčit tuhle skupinu voličů, aby opravdu volila někoho jiného, u koho není takové riziko, že skončí v koalici s ODS.
Nebezpečné jsou na tom dvě věci. Jednou z nich je to, že by se mezi Piráty a ODS skutečně mohlo podařit vyhloubit natolik hluboký příkop, že by zkomplikoval vznik jejich společné vlády. Druhá spočívá v tom, že by se část voličů od koalice Pirátské strany a Starostů a nezávislých odklonila a nakonec volila třeba ČSSD, které by se tak přeci jen podařilo dostat do dolní komory parlamentu a opět by mohla vládnout s Andrejem Babišem, byť asi za trochu jiných podmínek. Varianta, že by se do sněmovny dostala Šlachtova Přísaha, snad opravdu není vůbec ve hře. To už by byl totální chaos.