Opoziční strany navrhly odložení třetí a čtvrté vlny EET. Ta se bude týkat mimo jiné i lékařů, na něž by tak dopadly vedle komplikované situace kolem epidemie koronaviru ještě další zbytečné administrativní povinnosti. Opozice navrhuje, aby se evidence tržeb rozšířila až od ledna 2021, nikoli od 1. května letošního roku. Premiér Andrej Babiš ale prozatím připouští pouze možnost odložení kontrol EET.
Vzhledem k aktuální situaci ohledně šíření koronaviru doporučil vládě ve středu odložení dalších vln elektronické evidence tržeb (EET) i sněmovní Rozpočtový výbor. Jeho usnesení navíc podpořila i část poslanců ANO a komunistů, jejichž hlasy často spoluvytvářejí potřebnou vládní většinu.
Piráti navrhli projednání novely zákona ve zrychleném postupu. „Živnostníci a řemeslníci, kterých se má zavedení dalších vlny EET dotýkat, se aktuálně potýkají s vážnými výpadky příjmů a dalšími komplikacemi způsobenými opatřeními, která reagují na šířící se nákazu koronavirem. Chceme, aby jim stát ještě víc nekomplikoval situaci,“ komentoval návrh pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.
Mezi příznivci návrhu jsou poslanci Pirátů, ODS, STAN, TOP 09, KDU-ČSL a SPD. Přestože premiér Babiš po úterní schůzce hovořil s lídry opozičních stran pouze o možnosti odsunutí kontrol EET na srpen, zástupci opozice stále věří, že se jim nakonec podaří kabinet přesvědčit. „Věříme, že v nastalé situaci zaujme vláda racionální stanovisko a urychleným projednáním umožní přijetí návrhu včas,“ uvedl poslanec Tomáš Martínek (Piráti).
Ačkoli se kvůli ekonomickým dopadům koronaviru již nyní očekává podstatně vyšší schodek státního rozpočtu oproti původně plánovaným 40 miliardám korun, podporuje odložení dalších vln EET i odborná veřejnost. „Nejdůležitější je uvolňovat ruce všem, kteří jsou ochotni podnikat. Ať jsou to lékaři, advokáti nebo řemeslníci. Dokonce si myslím, že by bylo namístě přehodnotit, zda EET i pro ty další skupiny vůbec musí být. Víme, že to končí fiaskem. Vláda zrušila Účtenkovku s poukazem na horšící se ekonomickou situaci, ale to je samozřejmě jenom zastírací manévr. Byla to katastrofa,“ řekl ekonom Lukáš Kovanda v rozhovoru pro deník FORUM 24.
Třetí a čtvrtá vlna EET se má vztahovat mimo jiné na řemeslníky, lékaře, advokáty, účetní, zemědělce, kadeřnice, dopravce, autoservisy, taxikáře a řadu dalších profesí, které nebyly zahrnuty v předchozích vlnách. Podle plánu Babišovy vlády má ke spuštění dojít již 1. května tohoto roku.
Letos v lednu se přitom část zákonodárců z řad Pirátů, ODS, TOP 09, STAN a dokonce i SPD obrátila na Ústavní soud, jelikož přijatá vládní novela podle nich nejen obchází některé ústavní principy, ale také dává v rozporu se zákonem příliš velké pravomoci Finanční správě. Svůj návrh na zrušení zákona spojili poslanci se žádostí o přednostní projednání. Ústavní soud ale dosud nerozhodl.