Oklamejte svůj mozek a užívejte si pocitu štěstí. Je to snadné 

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Máte pocit, že se vám nic nedaří, provází vás smůla a k tomu musíte řešit každodenní problémy? Existuje velmi jednoduchý recept, jak se i v těchto chvílích stát šťastným a spokojeným. Stačí jen přesvědčit vlastní mozek, že tomu tak je. 

Podle deníku The Mirror na tom není nic složitého. Musíme si jen připustit myšlenku, že úsměv nevyvolává pocit štěstí, ale je to úplně opačně. Pokud se totiž donutíme k tomu, abychom se usmáli, chemická reakce vyvolá v našem mozku pocit spokojenosti. Je to podobný případ, jako když cvičení paradoxně pomáhá řešit únavu, a to díky endorfinům v mozku.

(Týdeník FORUM)

Úsměv skutečně dokáže oklamat váš mozek, aby se cítil šťastnější. Jakkoliv to zní zvláštně, usmívat se bezdůvodně nebo když jste sami, vám skutečně může pomoci zlepšit náladu, možná i dostat se z deprese.

A v čem je celé „kouzlo“? Úsměv podněcuje chemickou reakci v mozku, při níž dochází k uvolňování hormonů, jako je dopamin a serotonin, tedy stejných chemických látek, které se uvolňují při cvičení.

“Dopamin zvyšuje náš pocit štěstí. Uvolňování serotoninu je spojeno se snížením stresu,“ říká dr. Isha Gupta. “Nízká hladina serotoninu je spojena s depresí a agresivitou. Nízká hladina dopaminu je rovněž spojena s depresí,” dodává.

Existují ovšem i další výhody, které úsměv nabízí. “Už jen fyzický úsměv může mít vliv na posílení imunity,“ vysvětluje dr. Murray Grossan. Důvodem je, že deprese je převážně spojena se slabším imunitním systémem. Uvolňování těchto klíčových hormonů ho může znovu posílit.

“Když se usmíváte, mozek ‚vidí‘ svalovou aktivitu a předpokládá, že se jedná o humor. Poté pozitivně zareaguje,” vysvětluje otolaryngolog z Los Angeles.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články