Mezinárodní olympijský výbor (MOV) formuloval kritéria pro účast ruských sportovců na olympijských hrách v Paříži v roce 2024. Měli by soutěžit za stejných podmínek jako „týmy uprchlíků“. Rusové s podmínkami nesouhlasí.
Agentura All Sport informovala o pravidlech, která stanovil MOV pro účast ruských sportovců na nadcházejících olympijských hrách v Paříži. Budou se jich moci zúčastnit na základě stejných podmínek, které platí pro vytvoření „týmů uprchlíků“. Ty existují od roku 2016. Důležitým faktorem, který z podmínek vyplývá, je potlačení národní sebeidentifikace a identifikace ruských sportovců.
Podle agentury byly již zásady MOV sděleny nejvyšším představitelům ruského sportu během tzv. „konzultace“ a je dost možné, že budou projednány, a dokonce i přijaty na příštím zasedání výkonné rady MOV, která proběhne příští týden od 20. do 22. června.
Ministr sportu Ruské federace Oleg Matycin ovšem prohlásil, že s těmito podmínkami, aby Rusové na olympiádě soutěžili jako uprchlíci, nemůže souhlasit. „Především tyto iniciativy vyžadují právní posouzení z hlediska toho, jak odpovídají olympijské chartě a lidským právům. Samozřejmě, pokud jde o koncept, o kterém mluvíte, znamenalo by to, že mezinárodní společenství usiluje o politiku zaměřenou na zničení našeho národního sportovního systému, a to je něco, s čím nemůžeme souhlasit,“ uvedl.
K Matycinovi se přidávají i další Rusové. „Souhlasím s Olegem Matycinem, že jde o politiku ničení sportu. Nejsme uprchlíci, je to jen ponižující! Jací jsme uprchlíci? Odkud a kam jsme utekli?“ okomentovala návrh Taťjana Tarasovová, ruská trenérka krasobruslení agentuře RIA Novosti. Podle prvního místopředsedy Státní dumy a čestného prezidenta ROC Alexandra Žukova je to také nepřijatelné. „Ruský sport se jim zničit nepodaří, to je prostě nemožné. Takové požadavky a pokusy mohou být diktovány pouze politickým tlakem,“ řekl agentuře TASS.
Světlana Žurovová, zástupkyně Státní dumy a olympijská vítězka z roku 2006, uvedla, že je nutné počkat na oficiální kolegiální rozhodnutí MOV. „Protože když se objeví nějaká ne zcela pravdivá informace, jako v tomto případě, MOV se začne zlobit a opravdu o takovém rozhodnutí přemýšlet,“ dodala s tím, že je nepravděpodobné, že ruští sportovci půjdou do takového ponížení. „Nikam neutíkáme, takže nemůžeme mít status uprchlíka,“ řekla Žurovová RT.
MOV pustí Rusy do Paříže jako uprchlíky
Rusové, kteří se chtějí her účastnit, musí o účast požádat osobně, nikoli prostřednictvím Ruského olympijského výboru (ROC) nebo národních sportovních federací. Toto přihlášení se týká pouze kategorií pro jednotlivce, týmové disciplíny jsou pro ruské sportovce vzhledem k pravidlům MOV uzavřeny.
Pokud sportovce výbor oficiálně potvrdí jako kandidáta „národního týmu neutrálních sportovců“, musí se přestat účastnit jakýchkoliv národních soutěží a nesmí již přijmout žádnou finanční podporu od ruských státních i kvazistátních organizací, tedy včetně platu. MOV ale bude ruského sportovce financovat pouze na úrovni účasti na olympijských hrách, uhradí cestu, ubytování, stravu. Co se týče účasti na kvalifikačních a přípravných závodech, soustředěních, spolupráce s trenéry a specialisty, veškeré náklady si sportovec uhradí sám.
V případě jejich přijetí budou na olympiádě vystupovat a soutěžit v neutrálních barvách, pod vlajkou MOV a pod názvem „neutrální sportovci“ nebo „neutrální olympijští sportovci“. Podepisování zvláštních prohlášení odsuzujících agresi na Ukrajině se nechystá, ale rozhodnutí ještě není definitivní.
Nyní je dáno, že ruští představitelé příští rok nebudou v průběhu olympijských her vpuštěni do Paříže. O přítomnosti trenérů a týmů specialistů sportovců ještě pravděpodobně nebylo rozhodnuto.
Většina sportovců z Ruska se dnes z politických důvodů vzhledem ke Kremlem rozpoutané válce na Ukrajině nemůže účastnit mezinárodních závodů. Mezinárodní federace a pořadatelé velkých turnajů se totiž řídí doporučeními MOV, která vyšla na konci března. MOV de facto zakazuje soutěžit Rusům, kteří „speciální vojenskou operaci“ podpořili, byť „lajky“ na sociálních sítích, jsou spřízněni se sportovními kluby ruské armády nebo s orgány činnými v trestním řízení.
V některých sportech mají Rusové možnost startovat s neutrálním statusem a s řadou omezení. Řada sportovních organizací, jako například tenisový grandslamový turnaj Wimbledon nebo Mezinárodní federace vzpírání a Světová federace taekwondo navíc vyžadují, aby neutrální ruští sportovci podepsali prohlášení, ve kterém vyjádří podporu Ukrajině a/nebo odsoudí ruskou speciální operaci. Jako jediná tato opatření nepřijala Mezinárodní boxerská asociace, v jejímž čele stojí Rus Umar Kremlev.