Tendr na výstavbu nového jaderného bloku Dukovan je podle opozičních parlamentních stran bezpečnostní hrozbou pro Českou republiku. Firmy z Ruska a Číny, které se o stavbu reaktorů zajímají, vyvolávají otázky, k nimž poslanci nemají žádné informace. Obavy zesílily poté, co se objevily informace o chystané cestě prezidentova poradce Martina Nejedlého do Moskvy na konci tohoto týdne.
Na čtvrteční mimořádné schůzi poslanecké sněmovny se projednává téma lex Dukovany v souvislosti s návrhem zákona o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice. Opozice považuje dostavbu elektrárny za možné bezpečnostní riziko, které je potřeba dořešit před dalším projednáváním zmiňovaného zákona.
Na tiskové konferenci před jednáním sněmovny upozornili lidovci na bezpečnostní rizika v souvislosti s tendrem na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. „Kolega Jan Bartošek předkládal pozměňovací návrh, který by tuto část rizik eliminoval. Dále také upozorňujeme na velmi velkorysou finanční záruku ze strany státu. Jiné zdroje takovýchto záruk nebudou používat,“ uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Riziko představují firmy z Ruska a Číny, které se o zakázku ucházejí.
„Jsou to poměrně jasná rizika, která dopadají na daňového poplatníka a občana v České republice. Navrhujeme řešení tak, aby občané na to nedoplatili z hlediska bezpečnostního, geopolitického, ale také z hlediska ekonomického. Poslanci mají do zákona vložit jasné záruky, kdo bude dodavatelem technologie,“ dodal Jurečka.
Ke kritice se přidali také Piráti. „Je i v zájmu premiéra Andreje Babiše, aby tomu zatrhl tipec. Není možné, aby si tady KSČM a SPD tlačily ruskou cestu,“ vyzval pirátský poslanec Jan Lipavský. Podle něj by šéf resortu zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) měl odebrat diplomatický pas prezidentovu poradci Martinu Nejedlému kvůli jeho plánované cestě do Moskvy, o níž Hrad ministerstvo zahraničí nijak neinformoval.
„Kolem dostavby jaderné elektrárny Dukovany padá mnoho otázek. Vzhledem k rozsáhlým a závažným podezřením by mělo být v zájmu vlády, aby zařadila na příští řádnou schůzi sněmovny bod k výstavbě jaderného bloku a komplexně nás se vším seznámila. Pokud to neudělá, budu zařazení tohoto bodu sama iniciovat a oslovím také kolegy z dalších opozičních stran. Myslím si totiž, že pokud vláda nezodpoví některé dotazy, podezření se nerozptýlí,“ uvedla na tiskové konferenci poslankyně TOP 09 a členka Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů Helena Langšádlová. Jaderná energie nesmí být podle ní v rozporu s bezpečnostní politikou státu.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se k této kauze vyjádřila na twitteru: „Cesta pana Nejedlého a kancléře bez prověrky Mynáře do Ruska je nebezpečná. Načasování nasvědčuje, že si jedou pro notičky. I proto navrhuji snížit rozpočet Kanceláře prezidenta republiky na zahraniční cesty. Kšefty hradní galerky a ostudy pana Zemana nemohou platit daňoví poplatníci,“ upozorňuje Adamová.
Jak uvedl první místopředseda hnutí STAN Jan Farský, vláda by měla o cestě Nejedlého informovat veřejnost a vysvětlit, s jakým mandátem má do Moskvy (spolu s vedoucím Kanceláře prezidenta republiky Vratislavem Mynářem) odcestovat.