Ve vládní koalici vypukl další spor. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se ostře pustila do ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Jeho resort podle ní nezvládl ochranu pracovníků v sociálních službách, což může mít fatální dopady v domovech pro seniory. Vláda reaguje přes četné výzvy pozdě a nedostatečně.
Andrej Babiš se 23. března ve svém pečlivě naaranžovaném projevu vyznal z chyb a poděkoval nejohroženějším skupinám v čele se zdravotníky. Vláda zanedbala dodávky ochranných pomůcek a ohrozila tak jejich zdraví, ačkoli premiér opakovaně prohlašoval, že je všeho dostatek. Speciální pozornost věnoval seniorům. „Myslím na vás, jak zvládáte psychicky nesmírně náročnou situaci. Dědečkové a babičky, jste naši, potřebujeme vás,“ apeloval.
Vláda zanedbala sociální služby
Když premiér zjistil, že mu epidemie čínského koronaviru přerůstá přes hlavu a poškozují ho zmatené a nekompetentní výstupy na tiskových konferencích, změnil taktiku. Stáhl se a celý týden nechal komunikovat ostatní členy vlády. Ti musí místo něj čelit nepříjemným otázkám a pravdám.
Nyní vyplouvají na povrch neřešené problémy v sociálních službách, jež se staly tikající bombou. A je příznačné, že na ně premiér ve svém televizním slohovém cvičení s cílem ztišit rostoucí kritiku zapomněl. Situace je vážná nejen ve zdravotnictví, ale i v péči o seniory, které empaticky zmiňoval v projevu, ale i o další znevýhodněné skupiny. Stát nezajistil sociálním pracovníkům dostatek ochranných pomůcek a dokonce ani metodiku, jak postupovat v této krizové situaci.
Je mimořádně nešťastné, že zvýšená pozornost vlády zaměřená na sociální služby přichází až po dlouhotrvajícím tlaku jednotlivců a asociací zastupujících tento sektor. Bohužel poté, kdy se už koronavirus šíří zatím v šesti domovech pro seniory (mj. v pražské Michli, Českém Krumlově a Lovosicích) a vyžádal si první oběti.
Maláčová: Ministr Vojtěch nefunguje
Na tento vývoj reagovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v rozhovoru pro portál Seznam. „Ministr zdravotnictví nefunguje. Vidíme to na všech případech. Vidíme to na všech situacích. Evidentně nefunguje ani ten postup ze strany ministerstva zdravotnictví,“ odpověděla na výhrady pracovníků v sociálních službách, že na ně stát zapomněl. Mohou to podle jejích slov Vojtěchovi „napálit“.
Distribuce chybějících ochranných pomůcek, tedy roušek a respirátorů a dalšího zdravotnického materiálu, podle Maláčové formálně náleží ministerstvu zdravotnictví a hejtmanům. „A evidentně to nezvládají. Situace v domovech pro seniory je v tuto chvíli zoufalá,“ přiznává. Sama to prý nedokáže ovlivnit.
„Já budu chtít od ministerstva zdravotnictví vyjádření, proč se situace přes veškeré apely nezlepšila,“ pokračuje Maláčová. „Já jsem posílala ministru Vojtěchovi během třech a půl týdne několik dopisů, kde jsem specifikovala, kolik materiálu potřebujeme pro sociální služby pro celou republiku. Zatím zajistilo jen setinu toho, co ministerstvo vnitra.“
Vojtěch: Situaci jsme zvládli
Na výpad Maláčové vzápětí zareagoval Vojtěch, a to naprosto standardním způsobem: Všechno je v pořádku, žádnou chybu nevidí. „Určitě ten pocit nemám. Situaci jsme zvládli, otázka jen je, co jak kdo měl dělat,“ řekl serveru Novinky Vojtěch a z prodlevy naopak obvinil vnitro.
„Problém je s ochrannými pomůckami, které měly být distribuovány skrze kraje a ministerstvo vnitra. Vnitro těch pomůcek nemá dostatek, dohodli jsme se, že jim pomůžeme. Šlo to řešit hned.“ Naopak zdůraznil, že byl první, kdo krajům zavezl osmdesát tisíc roušek, a že nyní přijal pro domovy seniorů řadu opatření.
Kdo má v této tristní přestřelce pravdu? V první řadě má máslo na hlavě celá vláda v čele s premiérem Babišem, který kolem sebe nemá tým odborníků a netuší, co se v sociálních službách děje. Gesčně patří sociální služby resortu Jany Maláčové a ministryně měla razantněji apelovat mnohem dřív. Psaním dopisů v této konstelaci nic nevyřeší a čas kvapí.
Hlavní podíl na tomto marasmu však má skutečně ministr Vojtěch, který se v této funkci viditelně ocitl jen nedopatřením. Situace v sociálních službách je přitom alarmující. V přímé péči dnes pracuje více než 60 tisíc sociálních pracovníků. Pokud se tedy ministr Vojtěch brání, že jim údajně rozeslal 80 tisíc roušek, je to jen nicotná kapka v moři na několik hodin použití.
Většina z těchto lidí se přitom stará o nejohroženější skupiny obyvatel, kam patří 170 tisíc seniorů v pobytových zařízeních a dále přibližně 150 tisíc lidí v azylových domech, nebo službách pro zdravotně postižené.
Zákaz distribuce
Na nedostatek ochranných pomůcek pro sociální pracovníky a jejich klienty už několik týdnů upozorňuje příslušné úřady Jindřich Vobořil z Pečovatelského centra Prahy 7, bývalý vládní protidrogový koordinátor. Deníku FORUM 24 popsal absurdní situaci, dokládající hloubku problému.
Dne 3. března vydalo ministerstvo zdravotnictví mimořádné opatření, ve kterém je uložen zákaz standardní distribuce ochranných roušek a respirátorů třídy FFP3. Výrobci je mohli v tomto sektoru dodávat jen akreditovaným poskytovatelům sociálních služeb.
„Jelikož se to vztahuje i na naše zařízení, obrátil jsem se počátkem března přímo na dva výrobce těchto roušek. Odpověděli, že by je dodali rádi a hned, ale po schůzce s ministrem zdravotnictví a premiérem jim to bylo zakázáno. Dodávat mohli jen ministerstvu zdravotnictví, které mělo roušky následně rozesílat podle svého uvážení,“ uvedl Vobořil.
Jelikož se jich nedočkal, musel si tyto pomůcky zajistit vlastní cestou. Takto se v časové tísni zachovali i mnozí další, jelikož se na ně vláda vykašlala.
Kde je pandemický plán?
Dalším vážným problémem je dlouho chybějící doporučený postup podle pandemického plánu, které se měly podle vyhlášení Světové zdravotnické organizace (WHO) aktivovat už počátkem února. Nic takového do sociálních služeb nedolehlo, a některé si vytvářely vlastní karanténní řády.
Teprve nyní, když už je oheň na střeše, vyhlásil ministr Vojtěch režimová opatření pro domovy seniorů, jako je pravidelné měření teploty a izolace nemocných, testování a omezení vzájemného kontaktu – znovu pod tlakem zdola z pečovatelské sféry.
Jenže je otázkou, jak budou tato opatření uvedena do praxe. Nyní jde o každou hodinu a každé další zaváhání může mít nedozírné následky.
Řídí nás chaotici
Na Vojtěchovu tiskovou konferenci reaguje Lenka Kohoutová z Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Mimo jiné upozorňuje na to, že ministerstvo zdravotnictví nařizuje sociálním službám používání pomůcek a materiálu, které si nejsou kvůli nedostatku na trhu schopny zajistit samy, a má je obstarat vláda.
„Pojďme si nalít čistého vína, tohle vláda a mnozí další nezvládají,“ komentuje Kohoutová. „Nebýt právě jednotlivých lidí jak v nemocnicích, tak sociálních službách, tak je to daleko horší. Právě protože máme spoustu šikovných lidí v oboru i v běžné populaci, která je studnicí dobrých nápadů a zlepšováků, tak dneska není ,jen‘ šest sociálních služeb v problému. Řídí nás chaotici, kteří v oblasti sociálních služeb nevědí prostě NIC!!! Vydávají nařízení, která mnohde nejdou splnit, nebo u mnohých nemusí být splnitelná ekonomicky.“
Premiér Babiš by měl okamžitě místo tklivých projevů zjednat nápravu. Ministra Vojtěcha dnes drží ve funkci zřejmě jen proto, že by přiznal svůj další fatální personální omyl. Nebo se ho rituálně zbaví později, až přijde čas. Jenže tady se už hraje o zdraví občanů, nikoli o vítězství v show Česko hledá Superstar.