Památník holokaustu Romů a Sintů v Letech na Písecku se otevřel veřejnosti. Pro návštěvníky bude jeho venkovní část k dispozici po celý rok. Vnitřní expozici pak budou moci zájemci navštěvovat během hlavní sezóny, a to od čtvrtka do neděle. Památník vznikl na místě někdejšího koncentračního tábora pro Romy z období druhé světové války. Následně zde více než čtyři desítky let stál velkokapacitní vepřín.
V areálu památníku v Letech proběhlo v neděli pietní shromáždění k uctění památky obětí. Kromě jiných se aktu zúčastnili také předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) nebo slovenský sociolog a bývalý politik Fedor Gál.
„Návštěvníci vlastně mohou projít celý areál a na té cestě mají audio-video zastavení. Mají zde torza bývalé haly vepřína a také kruhový chodník, který obkružuje areál původního bývalého koncentračního tábora,“ sdělila ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.
Dále pak doplnila, že muzeum nebude v Letech pořádat výstavy, jelikož akce podobného typu připravuje v Hodoníně u Kunštátu, kde byl za druhé světové války rovněž koncentrační tábor pro Romy. „Určitě ale v Letech budou přednášky a edukace pro školy. A velmi rádi bychom tady na tom místě debatovali s majoritou o zlepšování soužití. Nechceme se jen odkazovat na minulost, ale chceme hledět i do budoucnosti,“ vysvětlovala ředitelka muzea.
Stát odkoupil bývalý vepřín v roce 2018 za 450 milionů korun od firmy Agpi. Vepřín se pak začal bourat v červenci roku 2022 a v prosinci téhož roku došlo na poslední demolici. Vybudování současného památníku si vyžádalo částku 102 milionů korun.