Městská část Praha 2 vzdala poctu Václavu Havlovi již před dvěma lety, a to odhalením pamětní desky na domě U Dvou tisíc na Rašínově nábřeží 2000/78. Jedná se o rodný dům Václava Havla, ve kterém s přestávkou strávil většinu svého života. Po posouzení různých návrhů bylo vybráno jednoduché řešení v podobě listu papíru s textem „Zde jsem taky žil. Václav Havel“, napsaným na Havlově psacím stroji.
Slavnostního odhalení se zúčastnili mimo jiných exprezidentův bratr Ivan M. Havel s chotí, ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, bývalý tajemník Václava Havla Vladimír Hanzel, zástupci městské části Praha 2 starostka Jana Černochová a radní Jaroslav Šolc, který vznik desky inicioval. Praha 2 k této příležitosti vydala také publikaci, skládačku Havlovi a jejich dům.
„Praha 2 je bezesporu městskou částí, která je malá rozlohou, ale velká významem. Narodilo se zde a svůj život prožilo mnoho osobností. Jednou z nich, a troufám si říci, že pro naši novodobou historii jednou z nejvýznamnějších, byl Václav Havel. Žil právě v tomto domě, který je dokonce veden jako kulturní památka – dům rodiny Havlových – a jeho život zde bude ode dneška připomínat nová pamětní deska. Je stejně neokázalá, jako byl on sám,“ uvedla v rámci slavnostního odhalení tehdejší starostka Prahy 2 a současná ministryně obrany Jana Černochová.
Okolnosti vzniku celého projektu vysvětlil jeho iniciátor, místostarosta Prahy 2 Jaroslav Šolc: „Myšlenka na vytvoření pamětní desky vznikla zhruba před rokem a půl. V době, kdy se již podle nových pravidel hlavního města Prahy neudělují čestná občanství in memoriam. Následovaly konzultace s rodinou, s někdejším tajemníkem Vladimírem Hanzelem i s dalšími lidmi z exprezidentova okolí, nakonec i s realizátorem projektu profesorem Petrem Hájkem. Výsledkem je dnešní akt, symbolicky připadající na den osmého výročí úmrtí Václava Havla. Děkuji proto všem, kteří se o realizaci tohoto projektu zasloužili!“