Paní šíří, že premiér byl příslušníkem gestapa, a nepřipadá jí to divné

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Několikadenní rozhovor s dlouhodobou hlasatelkou dezinformací, sympatizantkou Volného bloku a Trikolóry, byl vyčerpávající. A jeho závěry jsou velice mrzuté. Zásadní podíl v šíření dezinformací totiž hraje docela normální a obyčejná lidská hloupost. Tak, jako staré ženy drbávaly cestou na hřbitov za svými manželi, tak, jako pivníci po pátém kousku plácají pivní kecy, tak se po netu šíří naprosto nesmyslné bláboly od jedinců, kteří nejenže nepřemýšlejí o pravdivosti těch svých řečiček, ale neumějí rozpoznat jako nepravdu ani naprostý nesmysl. Třeba tvrzení, že premiér této země pracoval pro gestapo. Přesto má ve volbách hlas paní Tomešové stejnou váhu, jako ten váš.

Luďka Tomešová je, jak píše na svém FB účtu, „Majitel, ředitel ve společnosti Tiskárna LT.“ Nasdílela jakýsi screenshot, kde se psalo: „Cituji: Světová média a tisk si všímají situace v ČR. Německá ARD poukazuje na ekonomickou zainteresovanost premiéra ČR na špatné situaci a podivuje se nad úrovní nejen premiéra, ale i jím vybraných ministrů. Algemaine Z. cituje profesora psychiatrie z prestižní kliniky z Bonnu, který hodnotí premiérův výstup na stanici Prima jako projev schizofrenika absentujícího léčbu. Chilský centrální list si nebere servítky a označil situaci v ČR jako řízenou genocidu národa, za účelem zbohatnutí premiéra s minulostí v řadách gestapa!!!!“

()

A tak jsem se pokusil zjistit, co za nesmyslné dezinformace ta dáma zveřejňuje. A velmi slušně jsem jí požádal o rozhovor. Povídali jsme si přes Messenger několik dnů, a výsledek je (alespoň pro mne) až děsivý. Protože nebetyčná hloupost typu, že premiér narozený v roce 1964 byl příslušníkem gestapa, se táhla celým rozhovorem.

Psali to na internetu!

Jxd: Vážená paní, monitoruji proruskou propagandu na sociálních sítích. Odkud prosím pochází text, který jste včera zveřejnila? Můžete nějak ty informace, které v něm zaznívají doložit, prosím?

Luďka Tomešová: Dobrý den, pane Doležale, příspěvek je dohledatelný na internetu. (a přiloží ještě jednou ten screenshot).

Jxd: Takže jste to někde slyšela, ale nevíte, jestli je to pravda, je to tak?

Luďka Tomešová: Je to k dohledání na internetu, viz výše zaslaný PrintScreen.

Jxd: Vy myslíte, že když je něco dohledatelné na internetu, tak že je to pravda, prosím?

Luďka Tomešová: Tak tam snad ty příspěvky, pod tím jménem Jiří Latta, vkládá nějaký duch??

Jxd: Takže když je někde v textu – v diskusi pod článkem například – uvedeno nějaké jméno, považujete tu informaci za pravdivou, prosím?

Později: Paní Tomešová, odpovíte mi prosím?

(Dana Kyndrová)

Luďka Tomešová: Ten článek byl možná napsán s nadsázkou, ale pan Jiří má bohužel pravdu. To, co se zde děje, je už dlouhodobě alarmující, nemyslíte?

Jxd: Paní, odpovíte mi prosím? Chápu dobře, že když je někde v textu – v diskusi pod článkem jako v tomto případě – uvedeno nějaké jméno, považujete tu informaci za pravdivou, prosím?

Luďka Tomešová: Nepovažuji

Jxd: A jak jste tedy poznala, že je ta zpráva, co jste sdílela, pravdivá, prosím? A zda je pro Vás důležité, zda je pravdivá?

Luďka Tomešová: To, že se celý svět pozastavuje nad tím, co nám tady ty naše vlády předvádí, snad už žádným tajemstvím není. A autor příspěvku nám to akorát podal ironicky vtipnou formou. Tak určitě je důležité, jestli jsou nebo nejsou informace pravdivé.

Jxd: Ale jak jste poznala, že je ten příspěvek, co jste sdílela, pravdivý, prosím? Kde Algemaine Zeitung píše, že premiér Fiala má projev jako schizofrenik?

Luďka Tomešová: Já jsem nikdy netvrdila, že je pravdivý, já ho dala na face spíš k diskuzi, proto je nad tím příspěvkem vložený ten zadumaný smajlík. A nejedná se tam o Fialu, ale o Babiše.

Jxd: Takže jste vědomě sdílela nepravdu, prosím? A s tím „týkalo se to Babiše“ – to tam nikde nepíšete.

()

Luďka Tomešová: Znovu opakuji, nikde jsem neuvedla, že ten příspěvek je pravdivý, ten jsem dala na můj profil k zamyšlení – viz ten zadumaný smajlík. O tom Babišovi se zmínila jedna paní v komentáři, na který jsem reagovala, takže i to tam je vysvětleno. Že je to s nadsázkou psaný příspěvek je vidět snad na první pohled, spíš je alarmující, kolik lidí to lajklo, kolik lidí to komentovalo a kolik lidí ani nepoznalo, že se jedná o předchozího premiéra. A víte proč? Protože se s tím příspěvkem ztotožňují!! Příspěvky podobného typu dávám na svůj fcb často, ať už v podobě vtipů nebo i mých vlastních ironických příspěvků. Víte co mne mrzí, pane Jiří? Že redaktoři nepíší o pachatelích, ale radši se zaměřují na oběti, které pak svými články zadupávají do země. Vás dnešní doba uspokojuje? Vám nevadí, že nás tady vlády od roku 89, salámovou metodou, připravily už naprosto o vše? Proč radši nepíše o tom, do jaké katastrofy se to řítíme?

Jxd: Paní, tak poslední dotaz: Myslíte, že na mé otázky odpovídáte chytře, prosím?

Luďka Tomešová: Odpovídám tak jak to cítím.

Nesvatá prostota

Aby nebylo pochyb, paní zveřejňuje 7. října 2021 — „s uživatelem Marian Bojko“ na svém Facebooku: „Člověk míní, život mění. Volný blok – jediná správná volba!! Volím za 3.“ A k tomu fotku, kde je nejen paní Tomešová a volňásek Bojko, ale i sám pan exposlanec Volný.

Paní Tomešová prostě hraje plácanou stejně, jako plácají o svých nebožtících manželech stařeny cestou na hřbitov, hraje plácanou stejně jako pivní skauti ve výčepu, a vůbec nechápe, že to žvanění nesmyslů provozuje v médiu a veřejně. Nechápe, že když se hloupý klep napíše, stává se z něj nebezpečná dezinformace. A když je v úzkých, začne vykřikovat, že přece když něco sdílí, tak to nemusí být pravda. A basta. Je nastavena tak, že když je zpráva „proti,“ tak je to pravda a zaslouží být šířena. A je celkem jedno, proti čemu, a venkoncem je jedno, koho se týká – Fialy nebo Babiše, holínek nebo hodinek. Při potírání dezinformací bude zásadním problémem, že polovina národa má podprůměrnou inteligenci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články