Ač se zdá, že občanská společnost přes léto tak nějak usnula, není to pravda. Od demonstrace na Letné, kam přišly statisíce lidí, roste také počet podpisů pod peticí Milion chvilek pro demokracii. Je jich bezmála 430 tisíc a zdá se, že zájem nekončí.

Známá petice vznikla po výzvě Chvilka pro Andreje, kdy iniciátoři v čele s Mikulášem Minářem žádali premiéra Andreje Babiše, aby dodržel své předvolební sliby. To se ovšem nestalo.

Kampaň Milion chvilek pro demokracii byla spuštěna 25. února 2018, v den výročí komunistického puče v Československu. Milion podpisů bylo v plánu získat za 100 dní a ač rostly raketovou rychlostí, ambiciózní cíl se nejprve dosáhnout nepodařilo.

Na jaře 2019 ovšem Babiš vyměnil ministra spravedlnosti Kněžínka za mnohem loajálnější Marii Benešovou, kandidátku prezidenta Zemana. A začaly demonstrace. Konaly se na Staroměstském i Václavském náměstí a také ve stovkách obcí po celé České republice.

Zatím posledním vrcholem byl obrovský protest na pražské Letné. Z demonstrací proti Benešové se stala regulérní demonstrace proti vládě Andreje Babiše a zejména proti němu samotnému, jakožto symbolu ohrožení demokracie v České republice.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora