Kandidát za ODS do senátu Petr Bendl zašel v kampani o dost dál, než bychom čekali od politika demokratické strany. Proti své protikandidátce za Piráty Adéle Šípové nasadil inzerci, za kterou by se nejspíš nestyděli vyhlášení extremisté a sám Miloš Zeman. Zaplatil si inzerci, podle níž je na Kladensku bojovníkem proti přistěhovalcům a nepřizpůsobivým.
V regionálních novinách Kladenské listy kandidát a bývalý ministr za ODS sděloval, že Piráti a Adéla Šípová „chtějí pomáhat přistěhovalcům a integrovat nepřizpůsobivé“. Bendl o Šípové říká: „Jak je patrné z její komunikace na sociálních sítích, mladá pirátka je pro úplné zahalování muslimů.“
Po vlně nevole a po hrozbě právními kroky, kterou jeho agitace ve stylu Tomia Okamury nebo docenta Konvičky vyvolala, začala inzerce mizet. Bendl ale nechápe, co udělal špatného. Pro Neovlivní.cz třeba prohlásil: „Je to reakce na to, jakým způsobem se vyjadřovala k této problematice paní Šípová. Vždy jsem říkal, pomáhejme, máme slušnou azylovou politiku. Jen říkám, jsem proti kvótám. Nebyl jsem v kampani osobní ani super útočný. To, že se z toho stane něco takového, ovlivnit nemůžu.“
Server Piratskélisty.cz se kandidátky samozřejmě ostře zastal: „V prvním kole senátních voleb poražený ódeesák jaksi nezvládl představu, že mu trafika v horní komoře parlamentu neklapne, a tak se hluboce zamyslel, co s tou Šípovou udělat. Jestli mu to někdo nakukal, nebo na to přišel sám, to už se nikdy nedozvíme. Každopádně přišel s nápadem, že jeho protikandidátka chce celé Kladno a ČR zasypat uprchlíky, takže se stylizoval do obhájce tradičních evropských hodnot proti ‚vítačce‘ Šípové. Někdo se totiž na jejím FB pracně doskroloval až k příspěvku z roku 2015, kde se křesťansky orientovaná ochránkyně lidských práv Adéla zastávala projektu uprchlických kvót EU. Že ji k tomu vedl soucit s trpícími lidmi a že později několikrát ten samý projekt kvót kritizovala, to Bendl a jeho rádci pominuli.“
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, jejíž strana Bendlovu kandidaturu podporovala, mezitím na twitteru 8. října napsala: „Podpořila jsem kandidáta ODS, protože si vzájemně podporujeme řadu kandidátů po celé republice a je to náš přirozený partner. Při pořízení fotky a videa jsem ale nevěděla, v jakém tónu kampaň povede, a tento styl je mi úplně cizí a vadí mi.“
My můžeme říci ještě ostřeji, že je zcela nepřípustné, aby se politik strany, která chce působit na veřejnost jako demokratická a občanská, vyjadřoval jako populista hulákající do megafonu někde na náměstí u masny nebo na návsi u požární nádrže. Předně je otázka uprchlíků skutečně to poslední, co dnes u nás musíme řešit. Je to styl, na jakém postavil v druhém kole svou kampaň Miloš Zeman. „Stop migrantům, stop Drahošovi.“ Věcného na tom není nic. O kvótách se dalo diskutovat, ten návrh stejně už padl, ale vytáhnout to jako primitivní zbraň po pěti letech v době, kdy se tehdejší kvóty vůbec už neřeší, je dost podpásové. Stejně tak jako řeči o „nepřizpůsobivých“. Na jaké lidi se vlastně Petr Bendl s tímhle obrací a komu se přizpůsobuje?
Výsledek může být jen jeden. Voliči, kteří na něco takového slyší, tady mají jiné subjekty, kam se obrátí, protože je považují za skutečné „odborníky“ a vozovou hradbu vůči údajným islámským hordám. Jiní si ale řeknou, že tady něco zapáchá „staroódeesáctvím“ a že je pro ně strana nevolitelná. Proti pocitům se špatně bojuje a jak jednou vzniknou, škoda se těžko napravuje. V ODS se od 90. let vyměnila spousta lidí. Že se tam duchu staroklausovství a mladoklausovství plošně nedaří, je patrné z toho, kteří lidé už stranu opustili a pokoušejí se o štěstí jinde. Pokud se ale najednou vynoří někdo, kdo zapůsobí jako veleještěr z dávných dob, vymaže tím během chvilky úsilí mnoha lidí za několik let.
Dva dny před volbami už se toho mnoho nezachrání. Do budoucna by ale asi bylo dobré vzít v úvahu, že nejde o to veleještěry skrývat, aby na světle nedělali různé kompromitující kousky, ale o to, aby prostě v žádných funkcích nebyli. Jinak se bude začínat pořád od nuly a to taky nemusí všechny nutně bavit.