Blížící se parlamentní volby zřejmě rozhodnou také o budoucnosti České televize. Na poslance totiž čeká volba hned šesti nových členů Rady ČT. Pirátský poslanec a člen sněmovního volebního výboru Tomáš Martínek varuje před hnutím ANO, SPD a komunistickou stranou. Pokud by utvořily společnou vládu, hrozí podle něj, že se z České televize stane nekritický nástroj provládní propagandy. Koalice Pirátů a Starostů proto připravuje úpravu zákona.
Poslanci nepřiznané koalice ANO, SPD a KSČM podle Martínka už v současném volebním období předvedli, jakým směrem by rádi média veřejné služby nasměrovali. „Někteří poslanci neskrývají, že v tajné volbě volili například Hanu Lipovskou, která následně porušovala zákon o České televizi i s cílem její destabilizace,“ prozradil pirátský poslanec deníku FORUM 24.
„Bylo mi vždy smutno, když místo volby některého z mnoha kvalitních kandidátů s více nominacemi respektovaných organizací byly zvoleni lidé, kteří šli do rady často bez kompetencí jen se záměrem normalizovat médium, případně rovnou ovládnout ve prospěch jednotlivců z vládnoucí většiny obdobně jako v Maďarsku nebo Polsku,“ uvedl Martínek, který kandiduje za koalici Pirátů a Starostů v Libereckém kraji.
Pokud by po volbách vznikla vláda složená z ANO, SPD a KSČM, podle Martínka se z České televize i Českého rozhlasu pravděpodobně stane nekritický nástroj provládní propagandy, kterému bude chybět objektivita a vyváženost. „Stále věřím, že toto voliči nechtějí a podpoří ve volbách demokratické strany respektující hodnoty svobodného světa západního střihu,“ vzkázal.
Piráti a Starostové chtějí podle programu zajistit svobodná a transparentní média veřejné služby. „Již nyní připravujeme i na základě konzultací s odbornou veřejností včetně platformy Rekonstrukce státu legislativní úpravu, která by měla zajistit větší nezávislost České televize a Českého rozhlasu na aktuální vládnoucí většině,“ řekl Martínek. Volba členů rad obou veřejnoprávních médií by se tak mohla rozdělit mezi více orgánů, například zapojením senátu. To by podle pirátského poslance zajistilo, aby Českou televizi a Český rozhlas nemohl nikdo – včetně vládnoucí poslanecké většiny – ovládnout ve svůj prospěch.
„Chceme také zajistit, že rozhodnutí mediálních rad i rozhodnutí poslanecké sněmovny ve vztahu k volbě či odvolání bude přezkoumatelné Nejvyšším správním soudem. Do samotného fungování médií veřejné služby by politici neměli zasahovat, pro kontrolu plnění veřejnoprávní služby má sloužit rada. Celé hospodaření médií veřejné služby by měl moci kontrolovat také Nejvyšší kontrolní úřad,“ vysvětlil Martínek.
V Radě ČT aktuálně chybí šest členů z celkových patnácti. Naposledy poslanecká sněmovna odvolala Hanu Lipovskou. Důvodem byla ztráta nezávislosti, jak ji vyžaduje zákon o České televizi. Lipovská totiž v letošních sněmovních volbách kandiduje za uskupení Volný blok.
Návrh na odvolání předložila poslankyně z klubu TOP 09 Olga Sommerová. Konec Lipovské navrhl i sněmovní volební výbor. Pro odvolání nakonec hlasovalo 64 z 80 přítomných poslanců z řad ODS, Pirátů, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a hnutí ANO. Proti byli zákonodárci z SPD, komunisté a dva nezařazení poslanci.
O volbu nových členů Rady ČT se dolní komora letos pokoušela několikrát. Volební výbor poslanecké sněmovny v polovině letošního března vybral 12 finalistů, ze kterých mají poslanci vybírat. Ke jménům mají výhrady kromě Pirátů a Starostů také občanští demokraté, lidovci a TOP 09. Koalice SPOLU upozorňuje, že výběr některých kandidátů do Rady České televize mimořádně ohrožuje její nezávislost.
Podle Martínka by se po volbách mělo s výběrem nových radních začít úplně od začátku. „S novou sněmovnou padají nedokončené body pod stůl. V rámci dovolby členů rad médií veřejné služby tak očekávám vypsání nových lhůt pro nominace, uspořádání nového veřejného slyšení a následně volbu novou sněmovnou, která bude reprezentovat aktuální hlas voličů,“ doplnil pirátský poslanec.