Čím více se blíží příští volby do Poslanecké sněmovny, tím více se ukazuje, v jak nelehké situaci po nich bude Pirátská strana. Její problém přitom není v tom, že by nebyla úspěšná, potíž je, že je úspěšná až příliš. Bude tak s velkou pravděpodobností čelit nelehkému rozhodování, které nebude mít jednoduché řešení.
Ve stále větším počtu předvolebních průzkumů Pirátům vycházejí lepší výsledky, než mají v pořadí třetí občanští demokraté. Jistě, průzkumy je nutné brát s rezervou, ale přeci jen, pokud jich vezmeme v potaz více a podíváme se na dlouhodobější trendy, tak už nějaký význam mají. A hlavně, což je sice negativní rys průzkumů, se kterým je však zároveň třeba počítat – ovlivňují atmosféru mezi voliči a zčásti i jejich jednání a taktizování, což se nám nemusí líbit, ovšem je tomu tak.
Pokud se tedy ve veřejném mínění usídlí představa, že Piráti jsou na tom dobře a jejich preference rostou, budou posilovat ještě více a v očích části voličů se mohou stát hlavním vyzyvatelem hnutí ANO Andreje Babiše, což může jejich voličskou podporu dále zvýšit.
Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš na svůj facebookový profil v reakci na v neděli zveřejněný průzkum agentury Kantar CZ pro Českou televizi, podle kterého by Piráti ve volbách měli 18 procent, ODS 13 a hnutí ANO 32 procent hlasů, napsal: „Je sklenice poloprázdná nebo poloplná? Podle modelu Trendy Česka od Kantar CZ pomalu s 18 % pro Piráty dotahujeme ANO. Ne že by teda bylo už úplně na lopatkách… Každopádně děkuji všem za přízeň a důvěru a Pirátkám a Pirátům za píli, práci, odvahu i pokoru.“
Je potřeba to brát s lehkou nadsázkou a ne úplně doslova, přesto ambice Pirátské strany jsou značné a slova o dotahování hnutí ANO nejsou vyřčená jen tak zbůhdarma či do větru. Piráti je myslí vážně a opravdu dělají všechno pro to, aby Babišovo hnutí jednoho dne překonali.
Před Piráty se ale rýsuje několik závažných dilemat, která jsou právě důsledkem jejich úspěchu. Pokud by se jim skutečně podařilo naplnit očekávání, které začínají vzbuzovat jejich výsledky v průzkumech, a povedlo se jim výrazněji překonat to, jak dopadly ve sněmovních volbách v roce 2017 (tehdy získali 10,79 procenta hlasů), stalo by se pro ně bezmála nutností vstoupit do vlády.
Kategoričtí a neústupní, nebo pragmatičtí Piráti
Natolik silná a úspěšná strana by nemohla stát mimo. Navíc z hlediska dalšího rozvoje Pirátů bude potřeba, aby mohli ve větší míře realizovat svůj program, než jak tomu bylo v opozici. Kromě toho ve sněmovně, ať už se situace vyvine jakkoli, bude o koaliční partnery nouze a zůstat stranou bude pro Piráty velmi obtížné.
Jenže z toho plynou další potíže. Kdyby se nějakou shodou okolností stalo, že by například Pirátská strana, hnutí STAN a třeba blok ODS, TOP 09 a KDU-ČSL měly dohromady více než 101 poslanců, opravdu by do toho s nimi Piráti šli a vyšachovali hnutí ANO, i kdyby to bylo tak, že by Babišovo uskupení vyhrálo volby a bylo v pořadí první? Dokázaly by se dnešní opoziční strany dohodnout a obejít ANO?
Zásadní je, zda by Piráti nezačali s Babišovým hnutím vyjednávat a zda by nakonec nekývli na nějakou dohodu, například že by vznikla vláda bez Andreje Babiše a k tomu by hnutí ANO splnilo ještě některé další podmínky, které by si Pirátská strana vyžádala. Jde o to, zda by v případě koalice s hnutím ANO byli opravdu kategoričtí a neústupní, nebo by spíše zvolili pragmatický přístup, tak aby nějaká vláda vznikla a zároveň se celá věc příliš neprotahovala.
Uvedená situace přitom za určitých okolností může nastat. Nejslabším místem hnutí ANO jsou jeho koaliční partneři, a když z dolní komory vypadnou strany, na které v nějaké podobě spoléhá dnes (ČSSD, KSČM a zčásti i SPD), nemusí mu ani vítězství ve volbách k sestavení vlády stačit. Piráti tak za jistých podmínek mohou mít na výběr, zda vyjednávat s vítězem voleb a jít případně do koalice s ním, nebo ho obejít a domluvit se s ODS a spol.
Obojí pro ně může mít docela velké riziko a například i prezident Miloš Zeman je může tlačit do toho, aby nalezli kompromis s vítězem voleb, kdy hlava státu může celou věc neúměrně natahovat. Jistě, situace by byla jednodušší, kdyby volby vyhrál blok, který se snad vytvoří kolem ODS, k čemuž by mohlo napomoci i rozhodnutí Miroslava Kalouska tentokrát už do sněmovny nekandidovat, anebo kdyby zvítězila Pirátská strana.
V každém případě Piráti se zřejmě ocitnou před nepříjemným rozhodováním a ať už se rozhodnou jakkoli – část svých voličů zklamou, případně se ušpiní a připraví se o část své důvěryhodnosti. A to platí, i když zůstanou v opozici, nebo skončí v koalici s hnutím ANO, anebo s občanskými demokraty a spol.