Novoroční projev prezidenta Pavla vrátil do společenské debaty v České republice otázku společné evropské měny. Slova prezidenta Pavla o důležitosti přijetí eura rozvířila mezi českými politiky debatu, která ukázala na odlišné názory nejen mezi vládou a opozicí, ale také ve vládní koalici. Velmi nízká veřejná podpora společné evropské měny zřejmě ale v nejbližší době zabrání snahám o vstup do eurozóny. Nezdá se tak, že bylo reálné, aby se vstup do eurozóny začal politicky připravovat do roku 2030. Nabízí se otázka, kde se v Česku bere nízká popularita eura.
Češi mají ke společné evropské měně dlouhodobě velmi rezervovaný vztah. Podle výzkumu agentury Median z ledna letošního roku odmítají euro přibližně dvě třetiny Čechů, což je stav, který trvá posledních deset let; minimálně od evropské měnové krize. Češi patří mezi silné odpůrce i v porovnání s ostatními státy EU.
Historie: vstup do EU
V 90. letech byl vstup do Evropské unie vnímán jako politická danost s širokým konsenzem napříč politickým spektrem. V české politice v této době nebyl výrazný aktér, jenž by vstup do EU zásadně zpochybňoval. Vstup do Evropské unie byl vnímán jako návrat na Západ a v jistém smyslu dovršení transformačního procesu započatého po roce 1989.
V tomto kontextu je již relativně překvapivý výsledek referenda o vstupu do EU v roce 2003: 77 procent hlasovalo pro při relativně nízké volební účasti 58 procent. Výsledek je samozřejmě jednoznačný. Nicméně např. na Slovensku hlasovalo pro…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.