Pobaltské země své spojence neopouštějí. Vždycky vám přijdeme na pomoc, vzkazuje lotyšský politolog

(Veiko Spolitis / se souhlasem)

FOTO: Veiko Spolitis / se souhlasem

Politolog Veiko Spolitis z Lotyšského institutu mezinárodních vztahů byl v minulosti poslancem lotyšského parlamentu, poradcem ministerstva zahraničních věcí a sekretářem lotyšského ministerstva obrany. 

 Jak na prohlášení Andreje Babiše, že by neposlal české vojáky na pomoc Polsku a pobaltským republikám, reagují lotyšská média a co si myslí lotyšská veřejnost?

Naše média chápou, že jde o volební kampaň, takže berou výrok velmi vážně, ale zároveň vědí, že se do vnitřních záležitostí Česka nemohou vměšovat. Naštěstí také víme, že protivníkem bývalého premiéra je liberální proevropský kandidát, který dříve působil přímo v NATO. A tak mu držíme palce. Estonská a litevská nezávislá média se vyjadřují v podobném smyslu.

Andrej Babiš nyní intenzivně sbírá hlasy spodiny a neštítí se při tom ničeho, ani strašení veřejnosti válkou.

To je zjevné a nijak překvapivé. Stejně postupovali ve své kampani bývalý prezident USA Trump a v Maďarsku Viktor Orbán. Babišovi poradci dobře vědí, že vyhrát může pouze ve chvíli, kdy v něm veřejnost uvidí silného a rozhodného lídra, který bude vládnout „pevnou rukou“.

Přitom v Pobaltí působí v pravidelných intervalech české jednotky.

Je to tak. Kdyby se teoreticky Česko rozhodlo své vojáky z Pobaltí stáhnout, mnoho by se nezměnilo. Jednotky NATO v Lotyšsku jsou pod kanadským velením, jednotky v Estonsku pod britským velením a jednotky v Litvě pod německým velením. Struktura by zůstala, stavy by byly doplněny. To, co by utrpělo nejvíc, by byla pověst Česka u všech spojenců na další desítky let.

Domníváte se, že Andrej Babiš nezvítězí?

Dle záběrů z Brna a Ostravy vypadá situace pro Petra Pavla nadějně a nedělní debata byla také dobrá. Velmi dobře na mě působí podpora, kterou poskytli Petru Pavlovi Danuše Nerudová a Pavel Fišer. Je to něco v našich končinách dosud nevídaného a ohromně pozitivního, státnického. Traduje se navíc, že existuje takové prokletí: Kdokoli se setká s Viktorem Orbánem, ten následně prohraje ve volbách. Takže teď jen pojďme vymyslet, jak dostat Orbána na návštěvu do Moskvy.

Nepřipadá vám problematické, kdyby stál v čele státu bývalý generál?

Ne. Třicet let se v politice ve východní…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články