„Dělí nás světelné roky,“ opáčil majitel společnosti BEST Tomáš Březina řediteli společnosti JUTA Jiřímu Hlavatému v duelu dvou podnikatelů s miliardovým obratem. Hlavatý obhajoval byrokracii zaváděnou současnou vládou v podobě kontrolních hlášení DPH a EET jako potřebnou, zatímco Březina ji odmítl jako příliš restriktivní a útočnou.
V Otázkách Václava Moravce (4. 9. 2016) se nad tématem podnikání v České republice střetly dva myšlenkové světonázory. Oba podnikatelé se shodli v tom, že jejich firmy poctivě platí daně a nepodporují nepoctivé podnikání, ale zásadně se neshodli v použití nástrojů, kterým chce stát vymáhat lepší daňovou morálku.
[ctete]73086[/ctete]
Obludná byrokracie
Jiří Hlavatý, který je současně senátorem za hnutí ANO, novátorské počiny z dílny Andreje Babiše chválil. Nová povinnost v podobě kontrolního hlášení DPH prý pro jeho firmu neznamená žádnou administrativní zátěž a starosti navíc. „Je to něco, co tady je a co zprůhledňuje placení DPH,“ dodal.
„Před pořadem jsme se bavili a na všechno máme v podstatě stejný názor, než přijdeme do studia,“ oponoval mu s údivem Březina a dodal. „Samozřejmě to extrémně zvýšilo administrativní zátěž a exponování našich účetních.“
Byrokracie v Česku je podle něj obludná a rostla už dříve. „S nástupem této vlády ve formě kontrolních hlášení a EET ale přišla byrokracie útočná, restriktivní, která podnikatele označuje automaticky za podvodníky. Že vy se tak necítíte, je jedna věc, ale veřejnost ve zprávách nic jiného neuslyší,“ prohlásil Březina s tím, že objem šedé ekonomiky je u nás zhruba stejně velký, jako v Německu.
Babišův senátor následně připustil, že zákony jsou čím dál složitější, což mu vadí. Jde ale o zlepšení daňové morálky, i když „ten začátek může být komplikovaný. Ale je lepší udělat něco teď, i když vím, že to není naprosto dokonalé, než nic.“ Žádné stížnosti živnostníků a malých firem se podle něj v novinách neobjevily a ani on sám je nezaznamenal.
Byrokracii nezlepšíme nastavením další byrokracie
„Já jsem svobodomyslný člověk a historie zatím nikdy neukázala, že byrokracii zlepšíme tím, že ji nastavíme další byrokracií. A to se tady prostě děje,“ nesouhlasil majitel firmy BEST. „Když se udělá nová povinnost, fakticky kriminalizující celý stav těch nejsvobodomyslnějších lidí, tak to považuji za etický problém,“ dodal a vyčetl Hlavatému, že papouškuje Babišovo školení. „To jsou krásné řeči, které jsou odtažené od reality.“
Podle Březiny kontrolní hlášení zavedlo zpřísnění a větší byrokratickou náročnost hlavně pro malé firmy, protože je rozdíl vést miliardovou firmu a mít na to tým lidí. „A kromě toho finanční úřady dostaly svodku veškerého ekonomického obchodního působení každé firmy. To je ten základní problém.“
Následně zpochybnil i průzkum veřejného mínění České televize předložený Václavem Moravcem, který se s oblibou za podobné sondáže schovává a operuje s nimi. 52 procent oslovených lidí údajně věří, že kontrolní hlášení zlepší výběr DPH u velkých podniků. Podle autorů průzkumu si to myslí zejména lidé starší 60 let, lidé se základním vzděláním nebo vyučení, a zároveň lidé ekonomicky neaktivní, například nezaměstnaní a důchodci.
„Já bych strašně rád stál u všech 1200 respondentů a položil bych jim základní otázku, aby mi dali základní definici, co to je daň z přidané hodnoty a jestli vůbec vědí, jakým způsobem se vybírala doposud bez kontrolního hlášení. Jsem si jist, že by nikdo z nich nevěděl ani čárku,“ odmítl průzkum Březina s tím, že je jen výsledkem mediální masáže.
Odskáčou to ti menší a poctiví
Senátor Hlavatý skutečně uvízl v myšlenkových pochodech ministerstva financí. Jeho slova, že kontrolní hlášení absolutně nezvyšuje administrativní zátěž pro podnikatele, v pořadu rozporoval i Ivan Fučík z poradenské kanceláře Fučík & partneři.
„Všude to stojí práce navíc, jsou to hodiny, u větších klientů i dny. Ti, co s tím mají nejvíc starostí a nejvíc je to stojí práce, to jsou menší podnikatelé, kteří to samozřejmě odskáčou. A pak to odskáčou všichni poctiví, protože ti to dělají fakticky zbytečně.“
Chyby zjištěné u klientů této poradenské firmy nikdy nebyly o špatné daňové povinnosti. Všechny se týkaly opravy nějakého překlepu nebo přehlédnutí, ale nikdy neznamenaly dodatečné doměření daně. „Takže celá práce, kterou tady předvádíme a kterou naši klienti musí platit, v podstatě za půl roku nepřinesla do státního rozpočtu ani korunu,“ dodal Fučík.
Každý podnikatel je zloděj?
Jeho slova potvrdil i květnový průzkum Hospodářské komory mezi 800 podnikateli, jehož cílem bylo zjistit, jak se vyrovnávají právě s kontrolním hlášením DPH.
„Zavedení kontrolního hlášení zvýšilo podnikatelům administrativní zátěž a vyvolalo nemalé finanční náklady spojené s implementací do jejich informačních systémů,“ uvedla Hospodářská komora.
Náklady firem na zavedení agendy se vyšplhaly celkově na několik miliard korun. Dále z průzkumu vyplynulo, že samotným vyplňováním formulářů strávili plátci DPH celkem 2,5 milionu hodin. Malé a střední podniky vydaly na agendu kontrolních hlášení obvykle do 10 tisíc korun. U velkých podniků byly náklady vyšší. Třetina zaplatila řádově desítky tisíc korun a další třetina více než 100 tisíc.
„Zjednodušeně řečeno – něco to stojí, nějaký čas se tomu musí věnovat a kontrolní hlášení dělá z každého živnostníka a podnikatele primárně zloděje, a každý podnikatel a živnostník se musí před státem svlékat do naha,“ shrnul předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek.
Duel Tomáš Březina – Jiří Hlavatý názorně ukázal, že existují dvě kategorie podnikatelů. Jedni zastávají linii tvrdé a všudypřítomné represe státu, která postihne drtivou většinu poctivých podnikatelů, aniž by jim stát cokoli kompenzoval. Mezi ně patři i Babišův senátor Hlavatý – alespoň před televizními kamerami.
Ti druzí jsou svobodomyslnější a byrokracii v podnikání by naopak snižovali, jelikož nejsme Balkán s jeho dvojnásobnou mírou šedé ekonomiky. Zejména drobní podnikatelé, kteří jsou aktivní, zvyklí postarat se sami o sebe a od státu nic nepotřebují, zaslouží podporu. Nikoli paušální odsudky a svazující drábovský dozor.
[ctete]71559[/ctete]