KOMENTÁŘ / Ve čtvrtek jsme byli svědky tragické události. V Brně uhořelo osm lidí bez domova. Premiér Fiala i primátorka Vaňková na svých sítích vyjádřili soustrast a lítost, že k něčemu takovému mohlo dojít. Co se dělo dál? Spustil se zvrhlý politický boj a obviňování, že za incident může vedení města Brna, protože zrušilo projekt Housing first. Nezrušilo, a i kdyby, podobné dovozování je nemorální, a politika vedená tímto směrem je přímo nechutná. Město Brno v čele s ODS odvedlo v sociální politice kus práce a debata o projektu zabydlování bezdomovců je už po několikáté nepatřičně zpolitizovaná.
Projekty ukončování bezdomovectví nebyly v Brně zrušeny, naopak jsou stále rozvíjeny. Tyto projekty jsou zaměřeny nejen na ukončování bezdomovectví rodin s dětmi, ale také na jednotlivce. V období let 2018–2022 bylo v Brně v rámci projektů a systémového pořadníku žadatelů o sociální byt zabydleno 127 domácností, což odpovídá přibližně stejnému počtu jako v předešlém období.
Pro období let 2022–2026 má Brno připraveno několik projektů, mezi nimiž jsou zabydlování domácností v bytové nouzi pomocí metody Housing First a projekt Critical Time Intervention (CTI) zaměřený na dosud opomíjenou skupinu lidí. Ten by měl společně s Housing First pomoci nabídnout bydlení dalším 60 domácnostem.
Projekt CTI cílí na „málo chudé a zároveň nepříliš bohaté“. Zaměřuje se na dosud nepokrytou cílovou skupinu. Jedná se o domácnosti, které dlouhodobě figurují v pořadnících na sociální byty i na byty obecní, které mají k dispozici městské části. Stále se jedná o lidi, kteří se ocitli v bytové nouzi. Projekt má čtyři fáze, během nichž se postupně zeslabuje pomoc sociálního pracovníka. Podpora u daného klienta trvá vždy jeden rok, což je zároveň doba, na niž se standardně podepisuje nájemní smlouva. Během zmíněného času je cílem dostatečně stabilizovat životní situaci jedince či rodiny, aby následně všechno zvládl/a sám/a, případně jen s podporou neziskových organizací.
Projekt sociálního bydlení tedy v Brně funguje a město ho rozhodně bude podporovat i do budoucna. A zdaleka to nejsou jediné projekty, které v rámci sociální problematiky Brno podporuje. Za zmínku stojí například spolupráce s neziskovými organizacemi. Obviňování primátorky tedy kulhá nejen morálně, ale i fakticky. Ale ještě k etické stránce věci – přirovnávat kohokoliv k vrahovi, i kdyby byl projekt úplně zrušen, je nevýslovně hnusné. Nemístná opakovaná politizace tohoto tématu k vyřešení nelehkého problému, který jistě nemá jednoduché řešení, jen diskuzi z obou stran zbytečně vyostřuje.
Vyšlo na webu Pravý břeh.