Praha 2 odhalila pamětní desku Miladě Horákové na jejím rodném domě

Ministryně obrany Jana Černochová, senátorka Miroslava Němcová a starostka Prahy 2 Alexandra Udženija. (Kateřina Veselá / se svolením autora)

Ministryně obrany Jana Černochová, senátorka Miroslava Němcová a starostka Prahy 2 Alexandra Udženija. | FOTO: Kateřina Veselá / se svolením autora

V Rumunské ulici si dnes lidé připomněli památku dr. Milady Horákové, u příležitosti 120 let od jejího narození. Přítomny byly starostky Prahy 2, jak ta bývalá, jež je nyní ministryní obrany – Jana Černochová – tak současná Alexandra Udženija.

Za účasti dalších představitelů městské části Praha  2 a členů Klubu dr. Milady Horákové byla dnes v 11:00 odhalena pamětní deska vinohradské rodačce Miladě Horákové, rozené Králové. Ke 120. výročí jejích narozenin vydala již loni v prosinci Praha 2 publikaci „Milada Horáková a Královské Vinohrady“. Protože byla zesnulá právnička a politička pokřtěna v kostele sv. Ludmily na náměstí Míru, pokračovala dnešní vzpomínka na ni právě tam. Uvedena byla hymnou České republiky ve varhanním podání.

()

Připomínky oběti justiční vraždy komunistického režimu se u domu v Rumunské 22 zúčastnili autoři desky, Jana Šindelová a Michal Motyčka. A také členové rodin Králových a Horákových, místopředseda Klubu dr. Milady Horákové Filip Novák, senátorka Miroslava Němcová či pražská radní Hana Kordová Marvanová. Nutně musela být zmíněna Jitka Titzlová, bývalá jednatelka klubu, jež zemřela na podzim 2020 a spolu s Janou Černochovou stála nejen u zrodu této desky, ale i u vzniku památníku obětem totality, který byl v zahradě Ztracenka odhalen za přítomnosti dcery Milady Horákové, paní Jany Kánské.

K dnešnímu aktu uvedla starostka druhé městské části Alexandra Udženija: „Praha 2 je bezesporu městskou částí, která je malá rozlohou, ale velká významem. Narodilo se zde a svůj život prožilo mnoho osobností. Jednou z nich, a troufám si říci, že pro naši novodobou historii jednou z nejvýznamnějších, byla právě Milada Horáková. V české historii bychom našli jen málo žen, které se tak výrazně angažovaly ve veřejném a politickém životě. Tato silná a nezlomná žena se narodila právě v tomto domě.“

Udženija připomněla Miladu Horákovou i při vzpomínce v kostele sv. Ludmily, kde zazněla mimo jiné skladba Petra Ebena, vzniknuvší na počest Jana Palacha. I on byl rodák z Prahy 2.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články