Prahou a Senátem odmítaný Vodičkův svaz našel útočiště na Pražském hradě

Jaroslav Vodička, stále ještě šéf Českého svazu bojovníků za svobodu         (repro ČT)

Jaroslav Vodička, stále ještě šéf Českého svazu bojovníků za svobodu | FOTO: repro ČT

Kritizovaný, odmítaný a bojkotovaný Český svaz bojovníků za svobodu vedený kontroverzním Jaroslavem Vodičkou našel nové útočiště. Není velkým překvapením, že je to na Pražském hradě. Ve zdejší míčovně pořádá dnes svoji akci k 28. říjnu. Komunisté, Miloš Zeman a Andrej Babiš jsou už jediní, kteří svaz vedený bývalým donašečem veřejné bezpečnosti podporují.

Sál odmítla ČSBS pronajmout Praha. Vedení Senátu se usneslo, že  na akce pořádané ČSBS nebude chodit. Po předchozích vystoupeních nedostal Jaroslav Vodička pozvánku na Terezínskou tryznu. Svazu odcházejí členové. Jednotlivá města ukončují nebo snižují podporu svazu. Ta naopak v plné výši pokračuje ze státního rozpočtu. Andrej Babiš sice před časem dělal ramena, že svaz stát už nepodpoří. Potom si ho komunisté pozvali na kobereček a Babiš otočil. ČSBS tak každoročně dostává přes šest milionů korun na svůj chod. Vedení svazu je kritizováno například i za to, že Vodička jezdí limuzínou s řidičem, zatímco staří hrdinové odboje se na akce svazu přepravují hromadnou dopravou.

Senátor Jiří Růžička (ČTK)

Kritikům došla trpělivost, když Vodička ocenil medailí komunistickou mlátičku Zdeňka Ondráčka. To jako hlavní argument uvedl například Zdeněk Hřib. „Pokud Český svaz bojovníků za svobodu ocení člověka, který mlátil v roce 1989 studenty požadující demokracii pendrekem, nemůže očekávat moji záštitu a zapůjčení sálu. Nechápu, že si to dali na pozvánku ještě předtím, než dostali zamítavou odpověď. Člověk občas nevychází z údivu,“ vysvětlil primátor.

„Za Senát nehodlám chodit na akce, které svaz pořádá a kde vystupují představitelé organizace vedené konfidenty komunistické policie vyznamenávající oceněním Za vlast a za svobodu příslušníky Pohotovostního pluku SNB. Ty, kteří nejen mě honili mimochodem i při Palachově týdnu v lednu 1989 po Václavském náměstí,“ řekl v rozhovoru pro FORUM 24 senátor a první místopředseda Senátu Parlamentu ČR Jiří Růžička patřící k nejhlasitějším kritikům ČSBS.

Naopak podpora Pražského hradu, který Vodičkovi poskytl své reprezentační prostory, není překvapením. Vodička se se Zemanem přátelí, je zván na oficiální akce Hradu, v dobré náladě slavil Zemanovo vítězství v jeho volebním štábu a samozřejmě dostal od Zemana i medaili. I přes excesy od xenofobních projevů, přes lísání k ruským okupantům Ukrajiny až po oceňování bolševiků se Miloš Zeman ke svazu nikdy kriticky nevyjádřil. Prostor pro svaz s tímto vedením na Pražském hradě je jen dalším důkazem úpadku úřadu prezidenta republiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]