Ve vedení Prahy není místo pro Piráty a Prahu Sobě zároveň. Voliči je vlastně nezvolili, říká Svoboda

Bohuslav Svoboda (ODS) (ČTK / Šulová Kateřina)

Bohuslav Svoboda (ODS) | FOTO: ČTK / Šulová Kateřina

Vyjednávání o vedení Prahy trvá již déle než měsíc a zdá se, že se ocitla v mrtvém bodě. Vítězné SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) chce vytvořit koalici na vládním půdorysu. Domluvilo se tedy s hnutím STAN a nabízí spolupráci Pirátům, kteří skončili ve volbách na třetím místě za hnutím ANO. Piráti ovšem uzavřeli Alianci s hnutím Praha Sobě a do vedení tedy hodlají jít pouze společně. Bohuslav Svoboda řekl deníku FORUM 24, že nevidí žádný důvod k tomu, aby Piráti diktovali podmínky koalice. SPOLU podle jeho slov vyčkává a doufá, že Piráti změní názor. 

Bohuslav Svoboda (ODS), lídr pražské koalice SPOLU, před úterním jednáním, na kterém se situace nezměnila, řekl deníku FORUM 24, že doufá, že Piráti myšlenku Aliance s Prahou Sobě opustí. „Budeme se snažit je přesvědčit, že je to nesmysl, který nebude fungovat v žádném případě. A že nebudou mít možnost být v Praze ve vedoucí pozici,“ okomentoval situaci.

()

K tomu se přidává i předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil. Ten pro deník FORUM 24 řekl, že se koalice poctivě snaží postavit vládní půdorys a dosáhnout dohody. „K dohodě musí být dva, respektive tři. A tady jsme jen dva, my a STAN. To, že Starostové podporují náš návrh, je důkazem toho, že je návrh myšlen poctivě,“ řekl europoslanec, který doufá, že Piráti ještě zmoudří a pochopí, že jde o normální vládní koalici a není v tom žádná záminka. „Nabídka je na stole, Piráti ji odmítají. Já myslím, že je stále možnost ji realizovat,“ dodal.

Ve vedení Prahy s koalicí SPOLU v čele není podle Bohuslava Svobody (ODS) místo pro Piráty a Prahu Sobě zároveň, a to z důvodu, že jde o koalici, která zde vládla neúspěšně. „Budeme po nich dělat audity všech věcí. Je to jeden malér za druhým. Nemají hlasy na to, aby vedli Prahu. Voliči je vlastně nezvolili,“ vysvětlil.

Je podle něj na místě, aby od svého požadavku zahrnout do vedení i hnutí Praha Sobě ustoupili. „Nemají žádný důvod k tomu, aby vítěznému uskupení, které sestavuje koalice, říkali ne,“ řekl s tím, že by Piráti neměli diktovat, kdo bude v koalici, když ve volbách skončili až na třetím místě.

„Jejich jednání je schválnost. Primátor Hřib (Piráti) už to jednou dělal,“ komentuje Svoboda kroky Pirátů s ohledem na skutečnost, že v minulých volbách ODS zvítězilo. „Vynechali nás z toho a on (Zdeněk Hřib) je donutil, aby se stal primátorem. Neměli na to počty, ale on říkal tak dlouho – já budu primátor – až mu ostatní řekli, tak buď. A teď si myslí, že to dokáže znovu, a to si myslím, že nedokáže,“ řekl lídr pražské SPOLU.

Šance, že by SPOLU začalo vyjednávat s hnutím ANO, podle něj neexistuje. V případě, že by se SPOLU s Piráty nedohodli, budou podle slov Bohuslava Svobody muset začít jednat s Prahou Sobě.

„Jednání stále probíhají. Neměl jsem včera pocit, že se to tímto uzavírá,“ řekl Jiří Pospíšil (TOP 09). Možné vyjednávání s hnutím Praha Sobě nevyloučil, ale koalice SPOLU si tento možný krok zatím nijak nedefinovala. „Nechci prezentovat jiné možné varianty, když stále věříme, že možnost vládního půdorysu není ztracená,“ vysvětlil s tím, že by takovým stylem aktuální variantu koalice znehodnotila.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura (FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská, se svolením autorky)

Praha Sobě je připravena jednat. Podle Pavla Vyhnánka, náměstka primátora pro oblast financí a rozpočtu za hnutí Praha Sobě, bude pražská koalice kopírující vládní model stabilní pouze za účasti Prahy Sobě. „Zároveň jsme zárukou toho, že miliardové investice jako rekonstrukce Průmyslového paláce, stavba Dvoreckého mostu nebo metro D, které jsme v našich gescích rozjeli, budou dotaženy do konce,“ dodal pro deník FORUM 24.

Vyhnánek (Praha Sobě) řekl, že je Praha Sobě připravena jednat o takovém uspořádání, kde by každá strana měla možnost prosadit část své agendy a byla by nastavena jasná pravidla, že nikdo nebude přehlasováván. „Podobně, jako SPOLU nechce být „přívěškem“ současné koalice, nechceme my být „přívěškem“ koalice, v níž nebudeme schopni nic prosadit a budeme jen přikyvovat,“ vysvětlil s tím, že jsou připraveni ke konstruktivnímu jednání o stabilní koalici, v níž nikdo nemá pocit bezvýznamného přívěsku, připraveni jednat.

SPOLU to ale zatím podle něj odmítá. „Má-li být Praha řízena výhradě směrem, který prosazuje koalice SPOLU, pak nechť je to s partnerem, který bude ochoten se pod to podepsat. My hledáme kompromis demokratických stran a nabízíme jednání o něm,“ odpověděl Pavel Vyhnánek na dotaz deníku, zda se Praha Sobě neobává, že by SPOLU začalo vyjednávat s hnutím ANO.

Hnutí Praha Sobě je podle náměstka ochotné přistoupit na kompromisy, protože dohoda demokratických stran je lepší, než aby Praze spoluvládl Andrej Babiš.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články