Více než 200 umělců vystoupilo v otevřeném dopise adresovaném technologickým společnostem, vývojářům, platformám a digitálním službám, aby přestali používat umělou inteligenci k „porušování a znehodnocování práv umělců“. Mezi podepsanými jsou velká jména hudebního průmyslu jako Stevie Wonder, Billie Eilish nebo Katy Perry. Dopis zveřejnila organizace The Artist Rights Alliance.
Dopis, i když uznává kreativní možnosti nové technologie umělé inteligence, se zabývá některými z jejích hrozeb pro lidské umění. Mezi ně patří použití již existující práce k trénování modelů umělé inteligence bez povolení ve snaze nahradit umělce a jejich díla.
Dopis také upozorňuje na deepfaky a klonování hlasu nebo na používání zvuků z umělé inteligence k obcházení placení licenčních poplatků autorům.
„Nenechte se mýlit: věříme, že když je umělá inteligence používána zodpovědně, má obrovský potenciál rozvíjet lidskou kreativitu, a to způsobem, který umožňuje rozvoj a růst nových zážitků pro hudební fanoušky na celém světě,“ stojí v dopise.
„Některé platformy a vývojáři bohužel využívají umělou inteligenci k sabotování kreativity a podkopávání umělců, skladatelů, hudebníků a držitelů práv. Když je AI používána nezodpovědně, představuje obrovskou hrozbu pro naše soukromí, naši identitu, naši hudbu a naše živobytí,“ pokračuje. Umělci upozornili, že pokud nebude AI kontrolována, způsobí znehodnocení jejich práce.
Potenciální hrozba umělé inteligence se netýká pouze hudebního průmyslu a otevřený dopis se snaží upozornit na obavy rostoucí celkově v zábavním průmyslu. Používání umělé inteligence k psaní písní a scénářů nebo k výrobě obrázků a videí herců bylo v roce 2023 předmětem několika stávek a smluvních jednání. Šíření pornografických obrázků zpěvačky Taylor Swift také upřelo pozornost na to, jak se dají deepfaky zneužít.
Americký stát Tennessee v březnu jako první schválil legislativu přímo určenou k ochraně hudebníků před tím, aby jejich hlasy byly generovány umělou inteligencí pro komerční účely. Zákon „Ensuring Likeness, Voice and Image Security Act“, přezdívaný Elvisův zákon, vstupuje v platnost 1. července a zakazuje replikovat hlas umělců bez jejich souhlasu.