Máme nyní před sebou další průzkumy volebních preferencí za červen 2015. Když se podíváme na průzkum agentur CVVM a SANEP, tak se zdá, že trendy jsou velmi podobné. Rozdíl je pouze v tom, že SANEP vidí vzdálenost mezi ČSSD a ANO mnohem těsnější (Na vedoucí hnutí ANO s 23,1 % ztrácí ČSSD s 22,9 %). Vzhledem k tomu, že každá agentura používá jiný způsob dotazování, je ale malý rozdíl poměrně podružný. V tom zásadním se shodnou. Podle průzkumu provedeného v červnu CVVM (volební model) by hnutí ANO dostalo 30 %, ČSSD 26,5 %, KSČM 13 %, TOP 09 8 %, ODS také 8 % a KDU-ČSL, poslední strana, která by překročila práh volitelnosti do Sněmovny, 6 a půl procenta. Za nimi pak už zůstávají pouze dvě strany s jakousi teoretickou možností vyhoupnout se aspoň nad tříprocentní hranici, která by jim umožnila dosáhnout na peníze od státu za volební výsledek, a to jsou Piráti s dvěma a půl procenty a někdejší vládní Strana zelených, která v posledních letech prožila značný úpadek, taky asi dvě procenta.
Můžeme z těch čísel něco odvodit? O něco víc více nám napoví, když se budeme dívat na průběh preferencí za několik posledních měsíců. Obě nejsilnější strany, tedy ANO a ČSSD, od ledna 2015 až doteď v zásadě stagnují. Totéž se dá říci o všech stranách včetně například komunistů. KDU-ČSL si pohoršila o 1 procento ze 7,5 na 6,5, takže je na tom pořád stejně. TOP 09 a ODS se drží blízko u sebe.
Čísla, o kterých hovoříme, jsou takzvaný volební model. To znamená, že bere v úvahu pouze výsledky týkající se lidí, kteří jsou nyní přesvědčeni, že by k volbám šli. Nerozhodnutí tam zahrnuti nejsou. To je rozdíl oproti tzv. volebním preferencím, do kterých se započítávají i sympatie ke stranám od lidí, kteří ale k volbám jít nechtějí.
Babiš si možná nezavládne
Kdybychom tento výsledek měli interpretovat, znamená to, že kdyby k volbám došlo v brzké době, může se docela dobře stát, že hnutí ANO si sice podrží svou momentální sílu, ale nemusí se vůbec podílet na tvorbě pro příští vlády. Záleželo by na tom, jak se dohodnou ostatní strany ve Sněmovně, přesněji řečeno, jestli by se byli schopni dohodnout socialisté s lidovci, TOP 09 a ODS. Voličům se to možná obtížně zdůvodní, ale vidina, že by bylo možné zbavit se Andreje Babiše, by možná byla značně lákavá.
V poslední době jsme svědky toho, že Andrej Babiš dělá jednu psychologickou chybu za druhou. Nepodařilo se mu zabránit vytváření dojmu, že kumulace jeho ekonomické, politické a mediální moci slouží především prospěchu jeho a jeho firem. Dále se také nedaří věci, které sliboval, například zlepšení vybírání daní. Tažení proti živnostníkům je příkladem akce, která mu spíše odcizí některé vrstvy obyvatel.
To, že by Babiš nebyl ve vládě, samozřejmě neznamená, že by neměl moc a vliv. Pořád bude mít z čeho nakupovat plochy na billboardech a k nim pak dokoupit nějaký komparz, co se na ně nalepí. Také může vymyslet nějakou fintu, jak ovládat politiku, aniž by byl přímo vidět. Je to přece tak schopný člověk.
Extremisté zatím nejsou silní
Nezdá se ani, že by lidé chtěli sáhnout po některé z extremistických stran, pokud za takovou nebudeme považovat dávno zburžoaznělé komunisty. Hnutí Úsvitu dopadlo špatně, je nyní zcela nevolitelné. Vůdce Okamura ho z trapných okolností opustil, a když se pokusí vyjít do boje s novou formací, už se ho pořád bude někdo ptát, kam se poděly všechny ty peníze za státní příspěvek pro stranu. Spasitel národa ve své záři nějak pohasl.
Situace se samozřejmě může změnit, pokud by lidé byli ochotni naslouchat protiimigrační rétorice. Jenže na té se rády svezou i větší a zkušené strany. Stranu chce zakládat známý protiislámský aktivista docent Konvička, který má poněkud nevýhodu, že je asi tak sympatický jako doktor Sládek s doktorem Rathem a magistrem-dělníkem Vandasem dohromady.
Nejde o to, že by na protiislámské tažení lidé neslyšeli, ale přece jenom strana, která je založena pouze na jednom tématu, nedokáže lidem naslibovat tolik, jako strany, které vědí, že bojovat se musí na více frontách.
Zdroj průzkumu: CVVM SOÚ AV ČR, Naše společnost 8. – 15. 6. 2015, 561 respondentů starších 18 let, osobní rozhovor.