Jedny z mnoha příběhů letošních svátků. Na jedné straně podnikatelé bojující z posledních sil o přežití, na straně druhé vláda chaotů, která ničí poslední zbytky důvěry občanů ve stát a jeho instituce.
Babišova vláda selhává v boji s koronavirem a její zřetelná neschopnost dostat epidemii pod kontrolu ničí mnoha byrokratickými, nelogickými a neodůvodněnými zásahy celé obory podnikání, kterým není schopna včas a účinně pomoci.
Superministr Karel Havlíček je supermistrem světa v prázdném tlachání a vylhaných fabulacích, jak stát pečuje o blaho vládními restrikcemi poškozených malých podnikatelů. Vláda žije odtržena od reality, pokud není likvidace drobného podnikání přímo jejím cílem.
Podnikatelské odbory Radomila Bábka upozorňují, co zůstává při starém. Armáda kontrolorů a úředníků se stále stejnými pokyny: šikanovat, rozdávat pokuty a poslední rány těm, kteří se ještě snaží se svou situací něco dělat. Jeden z mnoha příběhů zaznamenal novinář Jan Tuna.
Jan Tuna: Kontroloři v akci
„Tohle už je opravdu cílená likvidace živnostníků a svobodných lidí, kteří nejsou zaměstnanci a voliči holdingu.
Jsme teď na horách. Podnikáme výpravy. A včera si v okýnku v jedné z mnoha bud nad Pecí pod Sněžkou chceme dát svařáka.
A majitel mně vypráví: »Nemůžu. Chodí kontroly i sem. K okýnku chalupy pod námi před pár dny přišli dva dospělí a s sebou měli dokonce dvě děti, aby vypadali jako rodinka. Objednali si dvě slivovice. Obsluha jim řekla, že alkohol nalévat nemůže. No a v tu chvíli: ‚To máte štěstí. Jsme kontrola. Jinak byste měl pokutu!‘«
To fakt nejsem schopen a nechci pochopit. Když už přijmu to, že se nesmí nalévat dole ve městech, aby se lidi neshromažďovali (i když to je taky hovadina, v zimě se lidi moc shromažďovat venku nebudou), tak proč na vrcholcích hor?!
Všichni jsou promrzlí. Dají si svařák a pokračují v túře. Dokážete si představit, jak se v mrazu dělají párty venku na hřebenech?
Proč sakra nenechají živnostníky, kteří bojují o život, na pokoji a proč na ně teď, kdy neví, co dál, posílají ještě kontroly?!
Proč??? To opravdu chcete všechny »popravit«?
Chalupy prázdné. Potemnělé. Bez života. Vytápět a platit za elektřinu ale samozřejmě musí!
Nebo snad někdo dělá vše pro to, aby zkrachovali, a pak ty chalupy, penziony, hotely a hospody levně skoupil?…
Nevím… Netuším… Ale je mně z toho zle.“
Skiareály v ohrožení
Jan Tuna zdaleka není sám, komu je z tohoto vývoje zle. Mix neschopnosti, necitlivosti a arogance státu se v horských oblastech podepisuje i v přímém ohrožení skiareálů. Lyžařské vleky a lanovky jsou od 27. prosince zastavené, ale ve vládních nařízeních omezujících pohyb lidí na horách panuje chaos, kdy není zcela jasné, co může zůstat v provozu. Tak se stává, že individuální vleky na sjezdovkách jsou uzavřené, zatímco kabinkové lanovky pro pěší turisty fungují.
Podle Asociace horských středisek znamená uzavření pro vlekaře výrazné omezení investic a hrozbu krachů. Její ředitel Jiří Knot říká, že časová uzávěra od 27. prosince do 10. ledna představuje pro podnikatele ve skiareálech třicet procent sezóny, kterou už nikdo nikdy nedožene.
„Náklady jsou obrovské. Nedá se to brát jenom tak, že se v listopadu zasněžovalo a stálo to elektřinu v řádu milionů korun u velkých středisek. Nejdříve musíte celou technologii na zasněžování zakoupit, což je investice v desítkách milionů korun. Od dubna do prosince platíte odborníky, šéfy lanových drah, řidiče roleb a zasněžovače. I ti představují obrovské náklady, které je potřeba do přípravy na zimu započíst,“ popisuje situaci Knot.
Jelikož státní podpora je nedostatečná, utrpí všechna horská střediska. Třetina tržeb je v nenávratnu, jejich nákladovost je přitom mnohem vyšší než u jiných služeb. Tento stav bude mít negativní dopady nejen na investice do budoucna, ale i na udržení zaměstnanců a v konečném důsledku i na existenci jejich podnikání.
Lidé jezdí na hory stejně
Přitom lidé jezdí na hory stejně, i když lyžařské vleky nefungují. Mohou na sjezdovkách s dětmi sáňkovat nebo běžkují. Co na to říká jeden z provozovatelů, Karel Ležatka?
„Tady je vidět, že lidi prostě na hory přijeli a žádné vládní restrikce ani zákazy jim nezabrání strávit na čerstvém vzduchu vánoční čas. Areál je úplně plný. Tyto obrázky musí vidět lidé v Praze, aby se přesvědčili o tom, že ta rozhodnutí, která dělají od stolu, nemají šanci v praxi uspět. Nemají žádné ekonomické racio kromě toho, že poškozují ty, kteří vynakládají spoustu peněz na to, aby ti lidé svůj čas na horách trávit mohli.“
Jediným efektem zastavení lyžařských vleků je ztráta příjmu jejich provozovatelů, kteří svoje sjezdovky musí tak jako tak zasněžovat a upravovat. Takových příběhů je na horách nespočetně, a pochopitelně nejen na horách.