Případ letu MH17: Tragédii způsobila ruská raketa, tři osoby uznány vinnými

Sestřelený letoun na archivním snímku z roku 2010 (Darren Koch, wikimedia, CC BY-SA 2.0)

Sestřelený letoun na archivním snímku z roku 2010 | FOTO: Darren Koch, wikimedia, CC BY-SA 2.0

Okresní soud v Haagu shledal v sobotu dva Rusy a jednoho Ukrajince vinnými z pádu malajsijského boeingu nad Donbasem v červenci 2014. Na palubě bylo 298 lidí, kteří všichni zahynuli.

Soud uznal vinnými Igora Girkina (Strelkova), Sergeje Dubinského a Leonida Charčenka. Čtvrtý obžalovaný, Oleg Pulatov (od léta 2014 podplukovník ruských výsadkových vojsk v záloze), byl shledán nevinným, uvádí BBC.

()

Soud považoval za přesvědčivé důkazy, že letadlo bylo sestřeleno raketou Buk vypálenou z místa Pervomajskij u Sněžného. To potvrdily četné studie a svědectví. Nedostatky, na které poukazovala obhajoba, byly drobné a nepostačovaly k tomu, aby bylo vyšetřování považováno za neobjektivní. Naproti tomu podání ruské strany byla neprůkazná a často se ukázalo, že se jedná o falzifikáty.

Argumenty obhajoby, že soud nemohl vynést nestranný rozsudek, protože hlavním zdrojem informací byla ukrajinská rozvědka SBU, soud odmítl. Údaje z odposlechů jsou podpořeny dalšími důkazy: zejména fotografiemi, videosoubory, analýzou zeměpisné polohy telefonů obžalovaných a výpověďmi svědků.

Soudní proces ohledně havárie Boeingu 777 letícího z Amsterdamu do Kuala Lumpuru se konal v Nizozemsku, protože dvě třetiny mrtvých cestujících letu MH17 byli občané této země. Mezinárodní vyšetřovací tým vede nizozemský prokurátor Fred Westerbeke.

Rusko odmítlo vyslat do této komise své zástupce. Mezinárodní vyšetřování, které začalo dva týdny po nehodě, a soudní proces, který začal v březnu 2020, označilo za zpolitizované a neobjektivní.

Soudní proces byl přístupný veřejnosti. Veřejnost mohla slyšení sledovat v přímém přenosu. Novaja Gazeta Europe uvádí, že 105 nejbližších příbuzných využilo svého práva promluvit u soudu a dalších 52 osob učinilo písemné prohlášení. 157 příbuzných obětí tak soudu sdělilo, jak tragédie letu MH17 ovlivnila jejich životy. Samotní podezřelí však nemohli být soudci vyslechnuti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články