Příroda se nás snaží zabít, říká buněčný biolog Adam Obr a vysvětluje, jak se člověk dovede bránit

(oto: Adélka Šimková, Zeptej se vědce)

FOTO: oto: Adélka Šimková, Zeptej se vědce

„Imunitní systém existuje hlavně proto, že se nás příroda snaží ve většině případů zabít. Na to je dobré nezapomínat,“ říká buněčný biolog Adam Obr z pražského Ústavu hematologie a krevní transfúze. „Sám se snažím hýbat a rozumně jíst, ale rozhodně se očkuju a nepromořuju se radostně novými viry jen proto, že je to takzvaně přirozené. Podle mě je dobré využít možnosti, které máme, a spojit životní styl s farmakologickými přístupy. Ty věci se doplňují, nesoutěží spolu.“

Co to znamená, když máme dobrou imunitu? Laická představa vypadá tak, že čím „silnější“ imunitní systém, tím lepší.
Důležitá je rovnováha, správné nastavení. Když budu mít moc silnou imunitu, tak je to úplně stejně špatně, jako když ji budu mít v uvozovkách slabou. Potřebujeme, aby imunitní systém vždycky na nějakou hrozbu, ať už je to patogen, parazit nebo třeba maligní (nádorová) buňka, která se objeví v těle, reagoval adekvátně, tedy ani málo ani moc. Protože příliš bouřlivá reakce vašeho vlastního imunitního sytému vám může poškodit orgány nebo vás v konečném důsledku zabít.

Jakým způsobem náš imunitní sytém vlastně funguje?
První složkou, na kterou se často zapomíná, je fyzická obrana: To znamená slizniční bariéry, kůže, veškeré povrchy těla, přes které se do nás mohou patogeny dostat. Druhou složku tvoří takzvaná nespecifická imunita: To už se bavíme na buněčné úrovni, kdy imunitní buňky nespecificky reagují na to, že tělo rozpozná hrozbu. Objeví se signál, že je něco špatně, ale nemusí být ještě jasné, co přesně — buňky jenom vědí, na základě nějakých molekulárních vzorců, že je v těle patogen. Imunitní systém pošle na místo makrofágy a další požírající buňky, které se snaží nákazu zlikvidovat. Zároveň vydávají pokyny nebo signály pro třetí složku imunity, kterou je specifická imunita. B-lymfocyty tvoří protilátky a T-lymfocyty zabíjejí nakažené buňky. Specifická reakce znamená, že si lépe vybíráme, co zabijeme, a děláme to mnohem účinněji.

Co přesně se děje, když se dostane do těla například virus?
Pokud se jen dostane do těla a naše tělo ho nezná, anebo nás ten konkrétní virus nijak nepoškozuje,…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články