Ve čtvrtek 16. září se uskutečnil 5. ročník slavnostního předávání Cen SDGs v Černínském paláci Ministerstva zahraničních věcí ČR. Asociace společenské odpovědnosti ocenila nejlepší projekty za naplňování Cílů udržitelného rozvoje ČR od OSN. Oceněn byl například projekt duševní zdravovědy pro školáky, nástroj proti nehospodárným zakázkám, prostor pro sdílení knih a učebnic nebo osvěta o menstruaci v rozvojových zemích. Součástí večera byl křest knihy Mia a svět. Deník Forum 24 byl slavnostního večera součástí.
Naše planeta se v posledních letech potýká nejen s ekonomickými, ale i sociálními a environmentálními problémy. V roce 2015 tak přijaly členské státy OSN 17 Cílů udržitelného rozvoje, které mají do roku 2030 tyto problémy vyřešit. Ceny SDGs přichází s plánem, který vede k vymýcení extrémní chudoby, bojuje s nerovností a nespravedlností a nepomíjí ani ochranu planety před změnou klimatu. Právě poslednímu tématu se věnuje zvídavá Mia v knize Mia a svět autorek Barbary Nesvadbové a Lucie Mádlové, zakladatelky a výkonné ředitelky Asociace společenské odpovědnosti, která Ceny SDGs v Česku od roku 2017 vyhlašuje.
Ceny SDGs dávají příležitost velkým i malým firmám ukázat, jakým způsobem pomáhá jejich podnikání zlepšit svět a naplnit tak principy udržitelného rozvoje. A nejen to – svými činy motivují další k začlenění Cílů udržitelného rozvoje do svých každodenních aktivit. Ceny SDGs oceňují jejich úsilí, díky kterému pomáhají k udržitelné budoucnosti.
„Letošní ročník vynikal širokou škálou projektů, které skrze inovace řeší aktuální společenské problémy. Vedou mladé lidi ve školách k udržitelnosti, otevírají ve společnosti nová a tolik potřebná témata, jako třeba duševní zdraví nebo domácí násilí, pomáhají k transparentnosti ve veřejných zakázkách, přináší do sociálních služeb digitální inovace, a nezavírají oči ani před problémy, které se dějí daleko za našimi hranicemi,“ říká Lucie Mádlová.
Ocenění získalo sedm inspirativních projektů
Ceny SDGs jsou tradičně udělovány v několika kategoriích. Letošní vítězové si odnesli skleněné trofeje, jejichž autorem je Václav Mlynář & Bomma. Skleněné balóny nafoukly děti, které se staly ambasadory letošního ročníku.
Laureátem kategorie Veřejná sféra se stala organizace Nevypusť duši. Porotu zaujal projekt duševní zdravovědy pro školáky, který učí děti i učitele, jak správně pečovat o duševní zdraví, a ukazuje, kde včas vyhledat pomoc v případě nouze. Programem již prošlo téměř 8 500 žáků.
V kategorii Byznys ocenila odborná porota společnost Datlab, a to zejména kvůli nástroji Kontrola proti nehospodárným veřejným zakázkám, který během letošního roku využilo hned několik investigativních novinářů i Policie ČR. Nástroj hledá porušování předpisů, smlouvy s bílými koňmi či politiky nebo firmy soutěžící jen naoko s předem domluveným vítězem.
Vzdělávací centrum Tereza si se svým mezinárodním programem Ekoškola odneslo ocenění v kategorii Vzdělávání. Program vedoucí mladé lidi k udržitelnému způsobu života je v tomto oboru největším vzdělávacím programem na světě a v ČR je do něho zapojeno 70 tisíc dětí a dospělých v mateřských, základních a středních školách.
Tadeáš Kulda, teprve 24letý zakladatel projektu Reknihy, je letošním laureátem v kategorii Mladí lídři. Projekt se zaměřuje na sdílení knih mezi čtenáři, od kterých knihy odkupuje a nabízí je dalším potenciálním majitelům. Projekt Reknihy funguje teprve 2,5 roku a stihl zachránit přes 50 tisíc přečtených knih, čímž ušetřil okolo 30 tisíc kilogramů papíru.
V kategorii Reporting si podle odborné poroty zasloužila výhru Komerční banka, která ve svém nefinančním reportingu jasně prokazuje komplexní přístup banky k udržitelnému rozvoji a popisuje nejen vlastní udržitelné aktivity, ale i svůj významný vliv v oblasti financování.
Cenu České rozvojové agentury získalo Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE. Porotu zaujal projekt zaměřující se na osvětu o menstruaci. Středisko řeší problém nedostatku cenově dostupných menstruačních prostředků v rozvojových zemích skrze uvedení nového produktu, jímž jsou znovupoužitelné vložky.
Postup na světové finále v New Yorku v kategorii Moonshot získala technologická firma Refork. Firma vyvíjí alternativu plastových příborů, a to pomocí svých biologicky rozložitelných produktů. Příbory, které firma vyrábí, jsou plně kompostovatelné.
Vítězům gratulujeme!