
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

V poslední době jsme stále častěji svědky toho, že tu nejhorší trestnou činnost páchají čím dál mladší lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) navíc upozorňuje, že psychických problémů u mladé generace v rámci celé Evropy přibývá. Odkud tyto duševní potíže pocházejí a proč se dospívající lidé uchylují k násilné trestné činnosti?
Celým Českem otřásl nedávný případ, kdy šestnáctiletý mladík zavraždil v Hradci Králové dvě prodavačky. V polovině ledna na Gymnáziu ve Spišské Staré Vsi na Slovensku usmrtil tamní student spolužačku a zástupkyni ředitele.
Policisté pak evidují mnoho internetových komunikací, kdy mladiství podobné činy plánují nebo o nich uvažují. Podle odborníků vyplývá toto chování dospívajících z celé řady faktorů. Mezi ty primární patří dlouhodobá životní frustrace.
„Může to být z raných traumat, například z porodu nebo zážitků z nějakých operací. To může mít vliv na rozvoj centrální nervové soustavy. Následně to můžou být neúspěchy už ve školce, ve škole, v rodině. Potom může narůstat frustrační zátěž, která vyústí do nezdravého vývoje toho dítěte. To se pak stává deprimovaným nebo nešťastným. Může do toho vstupovat i kognitivní předpoklad těch lidí. Když to dítěti například ve škole či v životě nejde, tak má hodně snížené sebevědomí, protože se mu nedaří ve vrstevnických skupinách,“ vysvětluje pro deník FORUM 24 speciální pedagožka a terapeutka Alena Krnáčová.
Chybí nám systémová síť
Dále pak dodává, že frustraci mohou mladí lidé ventilovat na sociálních sítích a ke spáchání nějakého drastického činu už může zbývat jenom krok. „Také se ukazuje, že se rodí děti, které rysy nějaké poruchy osobnosti mají už od narození. U těch je hodně oploštělá nějaká emoční linka. To dítě za to nemůže. Narodí se takové a už od školky se nám jeví, že ta sociální dovednost a emoční inteligence je u něj hodně snížená a to dítě se pak jeví jako nebezpečné,“ zmiňuje další možný důvod k násilí u teenagerů.
Podle Krnáčové v Česku chybí systémová síť, která by tyto děti byla schopna zachytit a zároveň by dokázala pomoci jejich rodičům. Kdyby prý takový systém fungoval, mohlo by se s těmito dětmi preventivně pracovat. Obecně lze prý také říct, že jsou dnešní dospívající vystaveni velkému tlaku ze všech stran. „Někdy je důvodem opravdu obrovský tlak od rodiny, společenského dění, ze sociálních sítí. Nároků je moc a zároveň se asi otevírají i generační nůžky,“ myslí si.
Rodiče jsou nejistí a na děti se to přenáší
Psycholožka Ivana Krabcová vidí možnou příčinu násilné trestné činnosti mládeže především v krizi tradiční rodiny. „Těch důvodů je samozřejmě celá řada. Pro mě je ale jedním z nejvýznamnějších faktorů krize rodiny a rodičovské kompetence, které jsou nižší. Rodiče jsou nejistí. Ve své praxi se snažím dodávat těm rodičům nějakou jistotu, protože pokud budou nejistí rodiče, tak ta nejistota přejde i na ty děti a ty to pak mohou řešit takovýmto způsobem,“ sdělila pro deník FORUM 24.