Poslanecká sněmovna v úterý schválila návrh zákona o správě voleb. Nově bude možné o voličský průkaz požádat online, případně na jakémkoliv úřadě. Návrh ale neobsahuje zavedení korespondenční volby. Ministerstvo vnitra k tomu ale říká, že hlasování poštou je stále v plánu prosadit, půjde však jako samostatný zákon, který se již navíc projednává v poslanecké sněmovně. Jde původně o senátní návrh.
Součástí zákona o správě voleb, který jde nyní na schválení do senátu, je zjednodušení hlasovacích lístků i získání voličských průkazů nebo elektronizace podávání kandidátních listin. Poslanci zároveň souhlasili i s navazujícími novelami, které ve vazbě na chystanou změnu ústavy mají mimo jiné zavést pevný termín obecních, krajských a senátních voleb na konci prvního říjnového týdne.
„Zákon, z kterého mám velkou radost. Plníme jím spoustu restů, které naše země v oblasti organizace voleb měla. Pro voliče znamená hlavně snadnější získání voličských průkazů nebo možnost online si změnit okrsek, kde budou volit – pak se bez voličského průkazu obejdou úplně. Usnadní také podepisování petic přes internet. Děkuju všem, kdo se na jeho přípravě, ale i schválení podíleli – tedy kolegům z koalice i opozice,“ uvedl k zákonu na sociální síti ministr vnitra Rakušan.
V médiích i na sociálních sítích se ale rychle začaly objevovat připomínky, že návrh neobsahuje korespondenční volbu. Poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Jakub Kajzler deníku FORUM 24 vysvětlil, proč to tak je. „Korespondenční volba není součást aktuálních uprav volebního zákona, protože tyto úpravy souvisí se změnou ústavy (pevné datum voleb) a pro jejich schválení je třeba dohoda s opozicí, která korespondenční volbu dlouhodobě obstruuje. Korespondenční volbu pro občany žijící v zahraničí vláda nadále připravuje, nebude však součástí této úpravy,“ uvedl.
Korespondenční volbu má už nyní většina evropských zemí, je to také jeden z bodů v programovém prohlášení vlády. Právě opozice má ale s návrhem dlouhodobě problém. „Ty důvody jsou zřejmé, když vidíme, jak voliči v zahraničí volí,“ řekl již dříve deníku FORUM 24 předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.
V parlamentních volbách v roce 2021 u těchto voličů vyhrála koalice Pirátů a STAN, která dostala přes 50 procent. Na druhém místě skončila koalice SPOLU s 34,2 procenta. Hnutí ANO pak dostalo pouze 5 procent, SPD přes 2 procenta. Tehdy hlasovalo celkem 13 184 voličů v zahraničí. K letošním prezidentským volbám jich pak dorazilo 22 932, Petr Pavel získal přes 95 procent.
Ministr vnitra Rakušan již v srpnu sliboval, že korespondenční hlasování prosadí i přes obstrukce. „Jakmile ve sněmovně schválíme zákon o správě voleb, u kterého se rýsuje možnost shody i s opozicí, prosadíme korespondenční volbu pro Čechy v zahraničí, přestože víme, že nás to bude stát hodiny obstrukcí. Slíbili jsme to a slib dodržíme,“ napsal Rakušan na dotaz deníku FORUM 24.
Deník FORUM 24 se proto obrátil přímo na ministerstvo vnitra, které upřesnilo, že věc se již projednává. „Návrh zákona, který s korespondenčním hlasováním počítá, je již projednáván poslaneckou sněmovnou jako sněmovní tisk č. 39. Jedná se o senátní návrh, ministerstvo vnitra s ním souhlasí a podporuje ho. Jeho aplikace na volby v roce 2025 v tuto chvíli vyloučená není. Nicméně další postup je odvislý od projednávání návrhu v rámci legislativního procesu,“ odpověděl mluvčí Ondřej Krátoška.
Potvrdila to i poslankyně Barbora Urbanová (STAN). „Nevím, proč se nám tu rozšířila informace, že korespondenční volba nebude. Bude. Předloží ji Vít Rakušan jako samostatný zákon. Bude to důvod obstrukcí, proto se věci, na kterých byla shoda i s opozicí, schválily bokem,“ vysvětlila.
Ke korespondenční volbě se vyjádřila také předsedkyně poslanecké sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. V pořadu Ptám se já, který vydávají Seznam Zprávy, řekla, že ji chce prosadit do příštích voleb. „Korespondenční volbu zkrátka prosadíme, to je zásadní priorita pro TOP 09 dlouhodobě. Kdyby opozice neobstruovala každou druhou schůzi, tak bychom se k tomu dostali dřív. Ale příští rok to určitě bude priorita číslo jedna,“ řekla.
Na sociální síti X ještě ve čtvrtek dodala, že se na rozdíl od opozice názoru občanů nebojí. „Korespondenční volbu prosadíme. Je neuvěřitelné, že tak přirozená věc, jako právo na účast ve volbách, je tak dlouho našim krajanům odpíraná a hnutí ANO a SPD se tomu všemožně snaží zabránit. My se na rozdíl od nich názorů občanů nebojíme a zákon příští rok schválíme.“