Evropská unie v Bruselu připravuje další, sedmý balík sankcí kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Mimo jiné by měl obsahovat zákaz dovozu ruského zlata, omezení vývozu vojensky využitelných produktů do Ruska a zcela vyloučit by měl také dopad dosavadních balíků na distribuci potravin v Evropě. Podle českých europoslanců, které oslovil deník FORUM 24, sankce mají svůj účinek. Z dlouhodobé perspektivy Rusko prý poškodí.
Sedmadvacítka členských států se už shodla na šesti balících protiruských sankcí. Jejich cílem je především zamezení možnosti financovat válku na Ukrajině. Po komplikované shodě na šestém balíku, který obsahoval částečné embargo na ruský plyn, ale europoslanci mluví o tom, že zatím poslední přijatý balík spíše ladí dosavadní pravidla a doplňuje nedostatky stávajících sankcí. Podle některých v něm chybí celkové embargo na dovoz ruských fosilních paliv. Jiní hovoří o tom, že by měl obsahovat i pravidla pro dodržování sankcí členskými státy. O přijetí sedmého balíku by měli lídři EU jednat tento týden.
„Návrh sedmého balíčku považuji za vyvážený. Snaží se řešit nedostatky stávajících sankcí, zároveň se nepouští do oblastí, které by měly výraznější dopad na Evropskou unii než na Rusko,“ zhodnotila pro deník FORUM 24 europoslankyně za ODS Veronika Vrecionová.
S tím souhlasí i Luděk Niedermayer (TOP 09). „Podle mne jde spíše než o novou kvalitu o ladění dosavadních pravidel. Myslím, že zásadní je zamezit tomu, aby Rusko mělo přístup ke zboží, které je využitelné ve válce. Myslím, že zejména pokud Rusko zastaví dodávky plynu, bude na místě diskuse o tom, zda nemá západ zabavit některé části zmrazeného majetku.“
Chybí embargo na ruský plyn
Podle europoslanců za Piráty Mikuláše Peksy a Marcela Kolaji v sedmém balíku sankcí ale embargo na dovoz ruského plynu chybí. „Evropa odběrem fosilního plynu z Ruska financuje Putinovu válku stovkami milionů eur denně. Navíc tím, že nám může Putin plyn kdykoliv vypnout, jsme více vydíratelní,“ napsal Marcel Kolaja. „Rusové to dříve nebo později udělají sami, rozdíl je tedy pouze v tom, zdali je necháme na vysokých cenách vydělat, než se to stane,“ doplnil Peksa.
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro redakci deníku FORUM 24 uvedl, že v sedmém balíku mu schází to, aby sankce členské státy dodržovaly. „Diskutují se i další balíčky a určitě u sedmého neskončíme, půjdeme na osmý, devátý, desátý a sankce budou pokračovat, dokud válka poběží. Největší problém je ale ten, že řada členských států není ochotná sankce dodržovat, nebo lidem, kteří mají peníze a moc, umožňují sankce obcházet.“
Tato zima bude klíčová
Zákaz dovozu ruského plynu do států Evropské unie součástí sedmého balíku nejspíš nebude. K zastavení dodávek ale může i přesto dojít. Ruská plynárenská společnost Gazprom na ně totiž vyhlásila stav vyšší moci. Společnost prý nemůže plnit své závazky kvůli mimořádným okolnostem. Dodávky navíc snížila na 40 procent kvůli opravě jedné z turbín plynovodu Nord Stream 1. Experti aktuálně spekulují, jestli po její opravě dodávky opět navýší, nebo zůstanou na 40 procent původní kapacity.
„Neobnovení dodávek ze strany Ruska je pravděpodobné, byť si myslím, že to bude pouze dočasné s cílem zvýšit cenu plynu,“ okomentovala situaci europoslankyně Vrecionová (ODS) s tím, že většina evropských zemí už od ruského plynu postupně odchází a spekulace o jeho zákazu ze strany unie by akorát zvedly ceny.
Podobný názor má i Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Dodávky ruského plynu není potřeba omezovat, protože to vypadá, že podle signálů, které máme, přestane Rusko plyn do Evropské unie pouštět. Je důležité, aby se Evropská unie zamyslela nad tím, aby nebyla závislá na ruských surovinách.“ Omezení dodávek plynu by podle něj byl problém hlavně pro státy, jako je Česká republika, která je na ruském plynu a ropě z velké části závislá. „Tato zima bude klíčová a je potřeba v současné době udělat maximum pro to, aby byl plynu dostatek. To je největší výzva pro vlády v Evropské unii.“
„Problém to je velký (omezení dodávek plynu, pozn. red.) a před zimou potřebujeme v Evropě fungující zákony, které zajistí šetření plynem, aby se dostalo na všechny. Žádná domácnost, ani v Česku, ani ve zbytku Evropy se nesmí v zimě ocitnout bez tepla,“ doplnil pro FORUM 24 Mikuláš Peksa (Piráti).
Podle Luďka Niedermayera (TOP 09) by se shoda na zastavení dodávek plynu v unii nenašla. Možnost, že plyn zastaví samo Rusko, podle něj ale skutečně hrozí. „Dodávky v tomto rozsahu nelze krátkodobě nahradit, takže problém je to velký, ale kombinací úspor a omezení pro části podniků je řešitelný. Vyžaduje vysokou míru spolupráce, solidarity a koordinace mezi zeměmi Evropské unie.“
Sankce jsou účinné, shodují se europoslanci
Dopady sankcí uvalených Evropskou unií pociťují už i běžní Rusové. Odchod ze země a omezení aktivit ohlásilo přes 450 zahraničních společností. V Rusku se tenčí například zásoby elektroniky. U potravin je situace lepší, Rusové si ale připlatí za automobil nebo dovolenou.
„Sankce nezastaví válku ze dne na den, ale jejich účinnost postupně roste. Oslabují Putinův režim a představují pro Rusko problémy pro opravu a údržbu vojenské techniky. Útoky na Ukrajinu pokračují, umírají civilisté. Z našeho boje proti Putinovi nesmíme polevovat,“ uvedl pro deník FORUM 24 europoslanec Kolaja (Piráti).
I podle Tomáše Zdechovského sankce Rusko silně poškozují. „Vidíme to na ruském automobilovém průmyslu, kdy se vracejí zpátky do Lad kličky k oknům. Nejsou tam airbagy, docházejí komponenty některých věcí. Také to vidíme na tom, že některá letadla nejsou dávána do provozu, protože nemají komponenty na opravu, nebo jim firmy jako Boeing nebo Airbus v současné době nedávají technickou podporu. To jsou všechno důsledky sankcí. “
„Jsou velmi účinné, ale vojáky, které Putin posílá na Ukrajinu, to nezastaví. Dopady do ekonomiky ale, myslím, budou a jsou drtivé. Samotní představitelné tamní vlády hovořili o návrat zpět o 20 let, to říká vše,“ okomentoval dopad sankcí Niedermayer (TOP 09).
„Rusko si jistě krátkodobě se sankcemi dokázalo poradit, ale odborníci odhadují, že se koncem roku projeví a Rusko bude mít veliké problémy. Z dlouhodobé perspektivy sankce Rusko velice poškodí,“ doplnila Vrecionová (ODS).
S ostatními europoslanci ale nesouhlasí Alexandr Vondra (ODS). Podle něj sankce postupně narážejí na své limity. „Aby měly smysl, musí bolet víc toho, vůči komu jsou uplatňovány, než toho, kdo je vyhlašuje. Tím, že se k sankcím nepřipojily další světové mocnosti jako Čína, Indie, jsou děravé a mají jen omezený účinek. Proto si myslím, že v nejbližší budoucnosti musí Evropa zásadně zvýšit vyzbrojování Ukrajiny. To je účinnější cesta než vyhlašování dalších sankcí.“