Prymula: Čína neposkytuje korektní data. Zprvu jsme vycházeli z vyfabulovaných údajů

Ministr zdravotnictví Roman Prymula  (FB Šmucler)

Ministr zdravotnictví Roman Prymula | FOTO: FB Šmucler

„Začínám si myslet, že data z Číny nebyla úplně korektní,“ uvedl epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula k informacím o tom, že Čína epidemii koronaviru zastavila, v rozhovoru pro televizi DVTV 6. dubna.

„Naše první údaje vycházely z trochu vyfabulovaných údajů z Číny,“ řekl Prymula. „Čína neposkytuje korektní data. Nedává logiku, že tam případy nenarůstají, protože ve světě se za poslední dva až tři týdny počet nakažených dramaticky zvedl,“ dodal.

Údaje o vývoji epidemie koronaviru v Číně, podávané mezinárodnímu společenství čínským režimem (Komunistickou stranou Číny), na něž náměstek Prymula naráží, byly v minulosti opakovaně zpochybněny. O jejich zkreslování informovaly zdroje přímo z Číny (lékaři, novináři, občané). Zkreslování počtu nakažených a mrtvých naznačují také analýzy dat z různých odvětví.

Počet nakažených a mrtvých může být podle této analýzy v Číně až 12krát vyšší, než uvádí čínský režim.

„To, co se dělo v Anglii a ve Švédsku, byla strategie nechat epidemii proběhnout populací, což se neukazuje jako úplně šťastná věc,“ řekl Prymula v kontextu nových zjištění, že čínský režim, který byl dosud považován za vzor, jak se s epidemií vypořádat, uvádí nepravdivá data. Protože experti a vlády věřili, že „čínský způsob“ funguje, snažili se jeho kroky kopírovat. Ale po zjištění, že komunistická strana skutečné údaje ve velké míře zkresluje, nedávají už podobná opatření smysl, protože zničí ekonomiky zemí a požadovaného výsledku nebude dosaženo.

„Ale řízený přístup, který by nebyl až tak restriktivní, jako je to teď v naprosté většině zemí, možná zasluhuje pozornost,“ míní Prymula. „Aby z dlouhodobého hlediska nedošlo k naprostému utlumení. Regulovat kategorie, které jsou rizikové, a ty uschovat.“

Kdo (a proč) zpochybňuje důvěryhodnost čínských statistik

Mezi prvními v ČR byla Česká tisková kancelář (ČTK), která přebrala zprávu od japonské tiskové agentury Kjódó. Ta 9. března zveřejnila informace poskytnuté lékařem z nemocnice ve městě Wu-chan, kde se nový koronavir poprvé objevil, a poté se odtud rozšířil do celého světa. Lékař agentuře sdělil, že čínské úřady v oblasti manipulují s údaji týkajícími se počtu nově nakažených a již vyléčených osob. Podle něho chce komunistická strana vyzdvihnout úspěchy vlády prezidenta Si Ťin-pchinga v boji s epidemií koronaviru a předkládá podvržené statistiky.

Další byl ekonomický deník E15, který v článku z 31. března uvedl, že „ve světle počtu obětí v evropských zemích si řada světových médií klade otázku, zda jsou čínské statistiky úplné“. Dále také citoval německou veřejnoprávní rozhlasovou a televizní stanici Deutche Welle, která zveřejnila zprávu čínského bloggera a biochemika jménem Fang Čou-c‘: „Dokonce ani generace důchodců, kdysi tak loajální ke (komunistické) straně, tomuto nesmyslu nevěří.“

Dne 30. března přichází se zprávou také ČT 24. Čína hlásí oficiálně celkem 3304 mrtvých, 81.470 nakažených a více než 75 tisíc uzdravených pacientů. „Skutečnost bude zcela jistě jiná,“ upozornila zpravodajka ČT ve východní Asii Barbora Šámalová. „Také víme, že někteří lidé zemřeli, aniž by jim byly provedeny testy na koronavirus, takže z těch statistik prostě vypadli,“ doplnila. Skutečné počty mrtvých vycházejí najevo až teď, když se ve Wu-chanu uvolnil pohyb a krematoria začala pozůstalým vydávat urny s ostatky zesnulých.

Britský deník The Guardian 23. března uvedl, že přestože se Číňané vracejí do práce, obyvatelé a analytici pochybují o téměř nulovém výskytu nakažených koronavirem. Vedoucí představitelé komunistické strany podle nich „upřednostňují restartování ekonomiky před rozhodujícím omezením epidemie“. The Guardian dále napsal, že i přes „agresivní opatření“ přijatá k omezení epidemie existují mnohé pochybnosti o tom, že čísla jsou tak příznivá, jak čínské úřady uvádějí. Dále citoval některé obyvatele Wu-chanu: „Opravdu se obávám, že uvnitř Wu-chanu je stále mnoho asymptomaticky infikovaných lidí.“ / „Nevěřím (číslům). Tato epidemie nezmizí tak snadno.“ / „Každý racionální člověk by pochyboval o těchto číslech.“

Agentura Bloomberg již 4. března napsala, že přestože čínské úřady uvádějí snižující se počet případů nákazy, „stále existují pochybnosti o tom, zda (čínské) vládní statistiky ukazují úplný obraz“. Agentura dále uvedla, že „nedůvěra v čínské oficiální statistiky, které byly v průběhu epidemie opakovaně revidovány, přetrvává“. A dodala, že čínské úřady opakovaně měnily definice toho, co je potvrzený případ infekce, což dále zkresluje skutečná čísla.

Vyšlo na The Epoch Times.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com