Putin má plán, jak otestovat vojenskou reakci NATO, tvrdí bezpečnostní expert

Vladimir Putin (Kremlin.ru / Wikimedia Commons /CC BY 4.0)

Vladimir Putin | FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons /CC BY 4.0

Zprávy o možném útoku na přehradu Kachovka, která se nachází nedaleko Chersonu, šíří jak ruská, tak ukrajinská strana. Každá přitom obviňuje tu druhou z přípravy vyhození vodního díla do povětří. Nyní se objevily zprávy, které vysvětlují, proč by přišlo zničení Kachovky vhod přímo Vladimiru Putinovi.

Ukrajinská rozvědka tvrdí, že Rusové plánovali bombový útok na přehradu už delší dobu. První část podminování proběhla podle informací serveru Korrespondent už v dubnu. Další miny byly údajně umístěny na zdymadlech teprve nedávno.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Ruský prezident má totiž podle vysoce postaveného evropského odborníka na bezpečnost v plánu využít Kachovku k otestování západních zemí. Pokud by totiž Rusové vyhodili přehradu do povětří, zřejmě by se to neobešlo bez rázné odpovědi NATO.

„Nejednalo by se o eskalaci, jakou by bylo použití jaderných zbraní, ale blíží se to hranici pro reakci NATO,“ uvedl expert s tím, že si Rusko uvědomuje, že použití nukleárních zbraní by patrně znamenalo vojenskou odpověď Severoatlantické aliance. Proto údajně zkusí reakci Západu jinak.

„Vyhození hráze do povětří, pokud k němu dojde, otestuje západní odpověď. Rusko bude nadále testovat trpělivost NATO, dokud nenajde hranice jeho tolerance,“ uvádí zdroj britského deníku.

Podle jeho názoru je směšné si myslet, že někdo uvěří tvrzení, podle nějž přehradu, pokud bude poškozena, zničili Ukrajinci. „Pokud Západ zareaguje, může to znamenat vojenskou konfrontaci s Ruskem a vážnou eskalaci. Pokud ne, pak bude Rusko dál provokovat a sondovat reakci NATO. Existuje ovšem hrozba, že nastane riziko totální války,“ říká odborník.

()

Na tu se má podle některých spekulací Putin připravovat mimo jiné tím, že nechává budovat podzemní nemocnice. Sklepy v ruských městech a bunkry se údajně mění na nouzová zdravotnická zařízení pro civilisty. Navíc se očekává, že bude prodloužena branná povinnost a mobilizace se ve své další fázi bude týkat i žen.

Útok pod cizí vlajkou

O nebezpečí výbuchu přehrady hovořil před několika dny i ukrajinský prezident. „Máme zpravodajské informace, že ruští teroristé Kachovku a turbíny tamní hydroelektrárny podminovali,“ řekl Volodymyr Zelenskyj.

Pro ukrajinské obce ležící pod elektrárnou by to znamenalo riziko mohutné přílivové vlny, která by je výrazně poškodila. Navíc by došlo v přehradě k rapidnímu snížení hladiny vody, což by pravděpodobně narušilo provoz Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny, jež z přehradní nádrže odebírá vodu pro chlazení svých reaktorů. To, že přehrada zásobuje velkou část jižní Ukrajiny i Krym pitnou vodou, ani není třeba příliš připomínat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články