Řepka olejka jde do květu. Své o tom ví každý, kdo má zrak v pořádku. Republika opět žloutne. Řepkou je oseta plocha zhruba 400 tisíc hektarů. Půda trpí, ve vzduchu poletuje něco žlutého, co ale rozhodně nemá nic společného s řepkou. V loňském roce to odborníci z okolí pana premiéra sváděli na cosi z borovic a na písek ze Sahary. Tak tedy, řepka kvete a ve vzduchu se zase po roce objevuje pyl z borovic a písek ze Sahary. Rozhodně ne pyl z řepky.
Proč je všude řepka? Z velmi intenzivního pěstování řepky v České republice má radost jen jeden člověk. Jde o premiéra Andreje Babiše. Podstatná část řepky totiž skončí v jeho fabrice, která z ní vyrobí složku přidávanou do paliv a prodá ji státu. Jde o opravdu zázračný byznys. Chemičku Preol postavil s pomocí dotací. Díky působení v politice prosadil, že stát od něj bude po mnoho let odkupovat zastaralou a neekologickou biosložku, kterou musí povinně přimíchávat do paliv.
A aby toho nebylo málo, Babiš sám řepku pěstuje, produkuje osivo pro ostatní zemědělce, skladuje sklizenou řepku ostatním zemědělcům, ostatním také dodává traktory, stroje pro obdělávání a sklizeň řepky, hnojiva a herbicidy, které jsou ve velké míře potřeba právě při pěstování této plodiny. Pro upřesnění, vše nedodává Babiš, ale firmy, které formálně odložil do svěřenských fondů, ale z jejichž zisku těží právě on.
Kromě toho je řepka na půdu velice náročná, zbavuje ji živin, nebrání vodní erozi a zároveň se při jejím pěstování do půdy dostává více reziduií chemických preparátů, vyžaduje totiž častější zásahy, četnějšími pojezdy techniky je půda také více utužována.
Zemědělci jednoduše pěstují to, co od nich někdo vykoupí za slušnou cenu. Kdyby pan premiér uměl vyrábět něco z brambor a to něco by za pro sebe výhodných podmínek dodával státu, byly by všude brambory.
Při sledování žluté České republiky, alergických reakcích a mytí žlutého auta je dobré vzpomenout si na pana premiéra. Toho, který dokáže dlouhodobě obchodovat se státem a zastupovat při tom dodavatele i odběratele. Bez zájmu o budoucnost České republiky a kvalitu její půdy.