Senátorka Miroslava Němcová (ODS) na sociální síti X zkritizovala Sociální demokracii za to, že je podle ní „opět na straně rozvratu“. Soudí tak kvůli pondělní stávce, kterou předseda strany Michal Šmarda podpořil. Senátorka připomněla, jak si sociální demokraté vedli, když byli ve vládě.
„Stávka! Na pondělí 27.11. je ohlášena dosud největší protestní stávka od roku 1989. Jak budete tento den trávit vy?“ zeptal se na sociální síti předseda Sociální demokracie Michal Šmarda.
Šmarda na sociálních sítích opakovaně kritizuje vládu a její konsolidační balíček. „ODS a ANO v roce 2020 vítězoslavně snížily daň z příjmu tak, aby z ní profitovali hlavně ti s nejvyššími příjmy, aby o tři roky později vláda ODS tyto peníze zpátky vybrala od lidí s nejnižšími příjmy a od střední třídy. To je nynější konsolidace veřejných financí v praxi. Dnes to svým podpisem stvrdil bohužel i pan prezident,“ napsal například minulý týden s tím, že je „čas ukončit vládní sobectví“.
SOCDEM oficiálně podpořila stávku zaměstnanců ve školství i na svém webu. „Sociální demokraté plně podporují postoj zaměstnanců ve školství. Stávku považují za důsledek nezájmu vládních politiků o řešení kritické situace ve školství,“ uvedla SOCDEM.
Senátorka Němcová na příspěvek Šmardy o stávce reagovala s tím, že za stav veřejných financí je SOCDEM také zodpovědná. „Osm let jste vládli s Babišem. Rozvrátili jste veřejné finance, ohrozili naši bezpečnost podlézáním Rusku a Číně, neudělali nic s důchodovou reformou. Pan Středula za vás mlčel a nyní dělá z části odborů lidové milice ve službách KSČM i Babiše. A SOCDEM je opět na straně rozvratu,“ reagovala Němcová.
Pondělní stávku vyhlásily odbory na protest proti krokům vlády. Podle odborových předáků se bude stávkovat ve všech krajích v řadě škol, firem či úřadů. Někde se práce zastaví na hodinu, někde na dvě hodiny či na celý den.
Předseda nejpočetnějšího svazu KOVO Roman Ďurčo před pár dny řekl, že v průmyslových podnicích by mohl stávkovat až milion zaměstnanců. Školské odbory odhadují, že se do stávky zapojí kolem 70 procent škol.
Odbory protestují proti podobě vládního konsolidačního balíčku i důchodové reformy, nenavyšování platů ve veřejném sektoru, drahým energiím, vysoké inflaci, nevyjasněnému růstu minimální mzdy i nedostatku peněz na školství. Stěžují si na to, že s nimi vláda nehledá kompromis. „Všem nám jde o udržení kvality vzdělávání našich dětí, požadavky zaměstnanců jsou oprávněné,“ řekl dříve o stávce Šmarda.
Premiér Petr Fiala (ODS) minulý týden řekl, že stávku pokládá za neodůvodněnou. Poukázal na růst rozpočtu školství a zaručený plat učitelů ve výši 130 procent průměrné mzdy. Podle Fialy odbory pokračují v konfrontační politice a jednají nezodpovědně. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že kabinet je připraven s odbory jednat, a nabídl jim, že by se na zvýšení výdělků a posílení rozpočtů ministerstev využily neutracené peníze z letoška. Putovat by měly hlavně do odměn. Odbory žádají zvýšení tarifů.
Stávku vyhlásilo deset odborových svazů. Vedle školských odborů a svazu KOVO jsou to odbory úřednické, dřevařské, zdravotnické, dopravní, kultury, knihoven, potravinářů a vysokoškolský svaz. Další svazy je podporují. ČMKOS jako největší centrála s 31 svazy a asi 270 000 členů postupuje společně s Asociací samostatných odborů (ASO). Druhá centrála zastřešuje 12 organizací a zhruba 110 000 odborářů. Mezi členy jsou vlivné železničářské či lékařské odbory.
Vedle stávky odbory chystají protestní pochod a shromáždění nedaleko poslanecké sněmovny. Pořadatelé nahlásili magistrátu několik tisíc účastníků. Účastníci a účastnice se mají sejít v poledne u Rudolfina, odtud o půlhodinu později vyrazí na Malostranské náměstí, kde má ve 13 hodin začít demonstrace. Na akci přijedou i odboráři a odborářky z regionů. Jejich organizace vypraví do metropole autobusy.