
Kiplingovo „Břímě bělochů“ v překladu Otokara Fischera: povzbuzení v časech korona-krize?
Letos uplynulo 85 let od vydání českého překladu básní anglického spisovatele a novináře Rudyarda Kiplinga (1865–1936), nositele Nobelovy ceny za…
Letos uplynulo 85 let od vydání českého překladu básní anglického spisovatele a novináře Rudyarda Kiplinga (1865–1936), nositele Nobelovy ceny za…
Mnohým Čechům se aktuální ázerbájdžánsko-arménský konflikt jeví jako vzdálená válka kdesi na evropsko-asijském pomezí. Vždyť co mají Češi společného třeba…
Život některých slavných osob, myslitelů, umělců či filosofů nás zaráží, jakkoli je jejich dílo úctyhodné. Musíme se ptát po jejich…
„Nedej se přemoci zlem, ale přemáhej zlo dobrem.“ Tak znělo heslo „kněze Solidarity“ Jerzyho Popiełuszka, jednoho ze symbolů protikomunistického odboje,…
Je-li v České republice věnována společenská pozornost výuce dějepisu na základních a středních školách, dříve či později se tématem diskuse stane,…
Každoročně koncem září začíná v Česku symbolické čtvrtletí, kterým prostupují – pomineme-li Vánoce – čtyři státní svátky provázené nepochopením a dezinterpretací.
Od tzv. Marmaggiho aféry (1925), největší diplomatické roztržky mezi Československem a Svatým stolcem v meziválečném období, uplynulo letos devadesát pět let.
Československá vláda zkoušela v letních měsících roku 1938 možné i nemožné, aby republiku uchránila před hrozbami přicházejícími z Německé říše.
Když v červnu 1945 prohráli britští konzervativci parlamentní volby, byl jejich lídr Winston Churchill, který dovedl Velkou Británii k vítězství…
Při pohledu na třicet let od listopadu 1989 bychom mohli jmenovat mnoho domácích i zahraničních úspěchů naší země na poli…