Ruská propaganda prohlásila elitního snipera za mrtvého. Jste směšní, vzkázal zdravý voják

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Když se jeden z nejlepších světových odstřelovačů známý pod přezdívkou Wali rozhodl odjet na Ukrajinu a bojovat proti ruským vojskům, vzbudilo to rozruch. Elitní sniper, kterého se báli i členové Islámského státu, se nyní stal terčem ruských lží. Podle kremelské propagandy totiž měl být zabit, což ovšem vzápětí sám vyvrátil.

Wali přijel na Ukrajinu krátce po začátku ruské okupace. Přestože má doma manželku a malé dítě, nechtěl pozorovat utrpení nevinných lidí, které ohrožují a zabíjí Putinovi vojáci. Snipera vítali Ukrajinci jako spasitele, pro Rusy se stal hrozbou. Proto se na něj nyní zaměřila i jejich propaganda.

(Týdeník FORUM)

Ta začala šířit informace o Waliho smrti, což samotného vojáka překvapilo. Je totiž podle svých slov pro server Global News v pořádku a odpočatý. „Byl jsem poslední, kdo se dozvěděl, že jsem mrtvý,“ řekl. „Nechápu, proč šíří takové lži. Po nějaké době totiž jejich propaganda zcela ztratí na důvěryhodnosti,“ dodává s tím, že přece každému musí být jasné, že bude na zprávy o svém úmrtí reagovat. 

Sniper vysvětlil, že poslední dny odpočíval, protože ho trápí lehká nemoc. Jinak stále působí v okolí Kyjeva po boku ukrajinských ozbrojených sil, které označuje za úžasné. „Bojovat v této válce je jako hrát šachy, aniž byste věděli, kdo jsou ostatní pěšci. Něco málo víte, ale ne dost,“ říká Wali. „Byl jsem v domě, kde zničila místnost hned vedle mě střelba z tanku, stál jsem asi tři metry od výbuchů. Měli jsme štěstí,“ dodává. 

Zkušený voják je překvapen tím, jak odlišná je válka na Ukrajině od těch, kterých byl v minulosti přímým účastníkem. „Není to tak, že by se všechno zhroutilo, pořád je tam internet,“ říká Wali s tím, že v centru Kyjeva to působí podobně jako třeba v kanadském Torontu.

Útoky okupantů považuje odstřelovač za amatérské. „Rusové nejsou úžasní. Nemají takové schopnosti jako síly NATO. Rusko je chudá země a to se odráží i na jejich zbraních,“ vysvětluje a prosí, aby nebyl nadmíru oslavován. „Jsem jen normální voják. Jsem dobrý voják, o tom není pochyb. Ale jsem dobrý voják mezi ostatními dobrými vojáky,“ říká Wali.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články