Německé úřady zadržely další tři osoby ze skupiny kolem knížete Reusse, která měla plánovat státní převrat v zemi. Mezi zatčenými je i žena, jejímž úkolem mělo být jménem skupiny kontaktovat ruského prezidenta Vladimira Putina a ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova a získat Kreml pro údajné plány na změnu státního zřízení ve spolkové republice.
Kníže Heinrich XIII. Reuss a dalších 25 podezřelých bylo zatčeno při rozsáhlé razii v prosinci loňského roku. Podle vyšetřování Spolkového státního zastupitelství měla skupina kolem Reusse plánovat odstranění demokracie a obnovení německé říše z roku 1871.
Do prosincové razie bylo nasazeno asi pět tisíc policistů, jednalo se o největší protiteroristickou operaci v německé historii. HlídacíPes.org přinášel průběžně reportáže o osobách zapojených ve vedení skupiny (viz texty zde, zde a zde).
„Přesvědčená demokratka“
Johanna Findeisen-Juskowiak, 53letá koučka osobnostního rozvoje a matka tří dětí z Bádenska-Würtemberska, se měla účastnit konspirativních schůzek s vedením skupiny kolem knížete Reusse nejpozději od května 2022. Kromě toho údajně nejpozději v listopadu 2022 vyhledala kontakt s generálním konzulem Ruské federace a dvakrát se s ním setkala. Cílem rozhovorů bylo získat podporu pro akce spolku, uvádí zpráva státního zastupitelství.
„Zejména se obviněná účastnila zasedání ‚rady‘, které předsedal Heinrich XIII. Reuss, a která měla po likvidaci stávajícího státního zřízení jednat se spojeneckými vítěznými mocnostmi druhé světové války o novém státním zřízení v Německu,“ stojí dále ve zprávě.
Johanna Findeisen v posledních spolkových volbách v roce 2021 neúspěšně kandidovala za stranu Die Basis, která vznikla v roce 2020 a vymezovala se především proti anticovidovým opatřením. Podle německých médií je řada členů strany spojena s hnutím příznivců konspiračních teorií, takzvaných „Querdenker“. Johanna Findeisen působila také jako dlouholetá delegátka zemské rady rodičů waldorfských škol v Bádensku-Württembersku a angažovala se zároveň v oblasti integrace uprchlíků, připomíná server T-online.
Loni v říjnu Findeisen-Juskowiak vystoupila jako mluvčí na demonstraci v Ravensburgu, kde několik set lidí protestovalo proti proticovidovým opatřením, sankcím proti Rusku, dodávkám zbraní na Ukrajinu a rostoucím nákladům na energie a živobytí v Německu.
Její dům ve Frickingenu byl prohledán již během prosincové razie. V místě bydliště ale Findeisen-Juskowiak zřejmě nepřitahuje pozornost. „Vím, že tu žije a že v roce 2021 kandidovala do Spolkového sněmu, ale osobně ji neznám. Zatím se v obci neobjevila ani ve spolcích, ani politicky,“ řekl starosta Jürgen Stukle webu Schwäbische.de.
Krajské sdružení strany Die Basis vydalo už loni v prosinci tiskovou zprávu, v níž Findeisen-Juskowiak podpořilo. „Johanna Findeisen se v krajském výkonném výboru strany důsledně projevuje jako přesvědčená demokratka. Ani jednou jsme od ní neslyšeli žádné protiústavní nebo extremistické přesvědčení,“ cituje vyjádření regionální web.
Světlana z ulice
Již dříve německá média informovala, že skupina kolem knížete Reusse se pravděpodobně snažila navázat kontakt s Ruskem prostřednictvím Ralpha T. Niemeyera, bývalého manžela německé postkomunistické političky Sahry Wagenknecht. Ten se v minulém roce jakožto samozvaný exilový kancléř Německa setkal i s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a tvrdil, že chtěl Německu zajistit levnou energii. Je také pravidelným hostem diskusí v zahraničním programu ruské státní televize RT, kde vysvětluje názory údajné německé opozice, připomíná deník T-online.
V souvislosti s vyšetřováním údajné teroristické organizace knížete Reusse Niemeyer uvedl, že obdržel svazek dokumentů, které chtěl Heinrich XIII. doručit Vladimiru Putinovi. Dotyčné dokumenty měly zřejmě později legitimizovat Heinricha XIII. Reusse jako budoucí hlavu Německa a zdůvodnit, proč by měl být po plánovaném puči právě on dosazen jako legitimní německý regent.
Niemeyer podle T-online tvrdil, že ho na demonstraci ve Wittenbergu na začátku prosince oslovila jistá „Světlana“ a požádala ho, zda by mohl do Ruska doručit dokumenty od knížete Reusse. S Heinrichem Reussem prý neměl nikdy předtím nic společného. K předání dokumentů v Moskvě nakonec nedošlo, o dva dny později, 7. prosince, se uskutečnila celostátní razie proti skupině kolem Heinricha Reusse. Niemeyer se podle svých slov obával, že předání dokumentů mohlo být pastí. Proto ještě téhož dne sám kontaktoval úřady, aby se jich zbavil.
Horká linka do Kremlu
Ralph Niemeyer a Johanna Findeisen se nicméně prokazatelně blíže znali, píše dále T-online. 30. listopadu 2022 měla Findeisen-Juskowiak telefonicky požádat Niemeyera, aby navázal kontakt s ruským prezidentem Vladimirem Putinem nebo ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.
Podle odposlechů, které zveřejnil magazín Der Spiegel, jí Niemeyer vysvětlil, že je sice jedním ze skupiny 9999 vybraných lidí, kteří obdrželi satelitní telefon zabezpečený proti odposlechům se čtyřmístným číslem, pomocí něhož bylo možné přímo kontaktovat mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova a mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marii Zacharovovou, ale k použití tohoto speciálního telefonu je třeba mít „opravdu velmi dobrý důvod“.
Během prosincové razie byla zatčena také Vitalia B. z Kaliningradu, partnerka Heinricha XIII. Reusse. Ta měla navázat kontakt mezi skupinou a ruským konzulátem v Lipsku. Vyšetřovatelé zaznamenali, že Heinrich Reuss s partnerkou vstoupili na ruský generální konzulát v Lipsku 13. června 2022 a zdrželi se tam téměř dvě hodiny, připomíná magazín Der Spiegel.
Desítky obviněných
Dalším zadrženým byl Hans-Joachim Heuer z Dolního Saska. Ten měl být ve skupině kolem knížete Reusse aktivní od počátku a podle vyšetřovatelů jí poskytnul finanční příspěvky v celkové výši více než 140 tisíc eur. Kromě toho se aktivně účastnil konspiračních schůzek, akcí k náboru nových členů a takzvaných sponzorských setkání.
Posledním z trojice zatčených je Steffen Wilde z Horbu v Badensku-Würtembersku, který se měl ke skupině připojit nejpozději 9. července 2022 a převzít vedoucí úlohu v rotě pro vnitřní bezpečnost. Jeho úkolem byl nábor personálu a vojenský výcvik. Spolu se spoluobviněnými Ralfem S. a Matthiasem H. plánoval převzetí bývalých kasáren pro budoucí ubytování roty vnitřní bezpečnosti a připravoval seznamy požadavků na zbraně, munici a další vybavení, uvádí zpráva státního zastupitelství.
Wilde byl v soukromém životě velkým fanouškem středověké historie. Noviny Schwarzwälder Bote o něm přinesly reportáž před 10 lety, kdy ztvárnil v místních tradičních rytířských hrách krále Maximiliána. Reportérům tehdy mimo jiné prozradil, že obzváště ho zajímá selské povstání v 16. století.
Mluvčí spolkového státního zastupitelství pro televizi ZDF řekl, že všichni tři byli podezřelí již delší dobu. Zabavené důkazy nyní toto podezření potvrdily.
V rámci vyšetřování údajné skupiny kolem Reusse byl dosud vydán zatykač na 25 osob, z nichž 23 je stále ve vazbě. Další obviněný v tomto případu je ve vazbě, protože při další razii letos v březnu střílel na policisty. V současné době je za obviněné považováno 63 osob.
Do konce ledna 2023 úřady podezřelým zabavily více než 420 tisíc eur v hotovosti a přibližně 50 kilogramů zlatých a stříbrných mincí. Našla se u nich také bezpečnostní schránka se zlatými pruty v hodnotě šesti milionů eur.
Vyšlo na webu Hlídacípes.org